Önder Balıkçı (YAKAMOZ)


Seçimi yine kaybeden İbrahim Koman

Seçimi yine kaybeden İbrahim Koman


31 Mart 2024 yerel seçim sonuçlarını bugün de irdelemeye devam edelim.

Konumuz, Manyas yerel seçimi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Ahmet Duru, Manyas belediye başkanlığını kazandı. Böylece Manyas, üst üste üçüncü dönem sosyal demokrasi bayrağı altında yönetilecek.

Manyas Belediye başkanlığı için Adalet ve Kalkınma Partisi’nden(AKP) aday olan İbrahim Koman yine kaybetti.

Koman, 2019 yılındaki yerel seçimde de yine aynı partiden belediye başkan adayıydı ve CHP’li Tancan Barçin’e kaybetmişti.

Seçim kazanılır veya kaybedilir. Bu son derece doğaldır ama doğal olmayan işler de vardır.

2019 yerel seçimini kaybeden İbrahim Koman, daha sonra hangi göreve getirildi, biliyor musunuz?

AKP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Koman’ı, Büyükşehir Belediyesi’nin Güney Marmara Bölgesi Koordinatörlüğüne getirdi. Koman’ın bu görevi sırasında ne yaptığını hiç anlayamadık. Çünkü yaptığı bir iş yoktu. O dönemde bir gün kendisini telefonla arayarak, görüşme isteminde bulundum. Ancak “Bakarız, konuşuruz” diye geçiştirdi ve bu görüşme gerçekleşmedi. Eğer kendisiyle buluşsaydım, “Sizin yaptığınız görev ve Güney Marmara Bölgesi’ne katkısı nedir?” diye soracaktım.

Koman, 5 yıl süreyle bu koltukta oturdu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Koman’a aslında halkın parası olan ne kadar ücret ödedi, bilmiyoruz. Aynı şekilde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın başdanışmanlığını 5 yıl sürdüren M. Cemal Öztaylan’a ne kadar maaş verildiğini bilmediğimiz gibi… Gerçi Öztaylan, kendisine neyin danışıldığını da bilmediğimiz bu görevi sırasında maaş almadığını öne sürse de pek inandırıcı olamamıştı. 

Ne yazık ki Yücel Yılmaz da şeffaf olması gerekirken, Koman ve Öztaylan’ın ücretleri konusunda 5 yıl açıklama yapmamış ve suskun kalmayı yeğlemişti.

Şimdi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yok. Seçimi CHP’li Ahmet Akın’a kaybetti. 

Çok üzülüyorum(!) Şimdi Koman ve Öztaylan ne yapacak?

BURHAN DENİZ, KAÇ OY ALDIN?

Gelecek Parti Balıkesir İl Başkanı olup, iş yeri Bandırma’da bulunan Burhan Deniz, 31 Mart yerel seçimi öncesinde, CHP’yi destekleme karşılığında bu parti yetkililerinden Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı olmak istediğini o günlerde kendisi açıklamıştı.

Bu isteğe olumlu yanıt verilmeyince de apar topar Hayrettin Dağ’ı, partisinin Bandırma Belediye başkan adayı olarak göstermişti.

Köşe yazımda bunu eleştirirken, “Göreceğiz bakalım, partiniz, Türkiye’de ve Bandırma’da kaç oy alacak?” demiştim.

Gelecek Partisi’nin ülke geneli ve Bandırma’daki oy oranı ne mi oldu?

Türkiye’de yüzde 0.07, Bandırma’da ise yüzde 0.42…

Burhan Deniz, bu arada, 31 Mart seçim propaganda döneminde, şu anda CHP’den, Bandırma Belediye Meclis üyeliğine seçilen bir kişiye de attığı mesajda, CHP’nin, 100. Yıl Mahallesi’nde verilen iftarları eleştirerek, “Bu iftarlarla mahalleden oy alamazsınız!” demişti.

Sonuçta ne mi oldu?

CHP’li Dursun Mirza, AKP’li Cemal Öztaylan’a yüzde 12 oy oranında fark yaparak Bandırma Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

demokrat
6.04.2024 11:32:28
Mazlumun ahı,indirir şahı...Seçilince kendini"devlet"sanmak.Halka tepeden bakmak...Parmak sallamak.2002'de geldiklerinde "dindarları bölüp,milli refleksleri yok edecekler"demiştim iki inşaat mühendisinin işlettiği bir büroda.İşin ilginci akp karşısında -liderlerin satışı ve tesiriyle-anında buharlaşan dyp-anap seçmeni(birbirleriyle suni kavgalı);bu seçimde chp ile halk ittifakı yaparak,bir nebzede olsa 22 yılın günahılarının pasını sildiler.Türk halkı ebediyen uyutulamayacağını,aldatılamayacağını bir kez daha-geç de olsa-gösterdi.Demokrasi ve özgürlük;biat ve tasmadan güzeldir dostlar.Hayırlı olsun sonuçlar.

 • BIST 100

  10895,25%1,45
 • DOLAR

  32,18% 0,02
 • EURO

  34,95% -0,08
 • GRAM ALTIN

  2503,45% -0,27
 • Ç. ALTIN

  4013,53% 0,01
 • Çarşamba 30.7 ° / 12.1 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Perşembe 23.2 ° / 11.6 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Cuma 22.1 ° / 8.6 ° Güneşli

Balıkesir

22.05.2024

 • İMSAK 03:55
 • GÜNEŞ 05:41
 • ÖĞLE 13:10
 • İKİNDİ 17:05
 • AKŞAM 20:29
 • YATSI 22:07