Av. Namık HAVUTÇA


KIYI KANUNU ve SAHİLLER 

KIYI KANUNU ve SAHİLLER 


    Bayramlar hem hısım akraba, eş dost buluşma, paylaşma ve dayanışma kültürümüzü yaşatan, hem de yoğun çalışma temposuna kısa bir mola günlerimizdir. Hani derler ya hayat bayram olsa.

   Ben de her bayramda mümkün olduğunca Bandırma ‘da doğduğum büyüdüğüm köyümde akrabalarımın yaşadığı Misakça köyüme gelirim. Bayramın ilk günü de köylülerimle bayramlaşırım.

     Bu bayram da Çocuklar bana sürpriz yaptı bayram tatilimizin bir bölümünü babamın doğduğu topraklarda Kavala ve Taşoz (Thasos)adasında geçirdik. Yunanistan Kavala bölgesini ve Taşöz adasını ziyaret ettik. 

   Tabi son yıllarda özellikle orta gelir gruplarının tatil için tercih ettiği bu bölgeyi izleme, gözleme, Türkiye turizm anlayışı ile mukayese şansım oldu.

  Yunanistan ‘da dikkat çeken en önemli nokta sakinlik, rahatlık çok derin bir turizm kültürü var. Öncelik para değil hizmet ve insan odaklı. Turizmi sahilleri, plajları istisnasız herkese açık ve ücretsiz İstediğiniz her yerde hiçbir ücret ödemeden denize girebilirsiniz. Hatta bir otelin özel alanı gibi olan yerden de yararlanabilirsiniz. Hiç kimse size girme ücreti, çay iç, kahve iç ya da ücret öde diye kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Yediğiniz içtiğinizin menüde fiyatlar belli, hesap ile ilgili hiçbir sürpriz yok. Bağırma yok, yüksek ses yok. Gerilim yok, tedirginlik yok.

  Bunları neden yazma gereği duydum? Amacım Yunanistan turizmi reklamı yapmak değil tabi ki. Bayram da pek çok yerden hemşerilerimden telefon aldım. Denize giremiyoruz, bizden fahiş paralar isteniyor. Kıyıyı kapatmışlar, geçemiyoruz. Balıkesir’ de kuzey Ege’nin parlayan yıldızı. Ayvalık, Gömeç, Burhaniye Edremit gibi en güzel turizm merkezlerine sahip. Bir ucu da Güney Marmara’nın en güzel coğrafyasına Kapıdağ ve Erdek gibi eşsiz plajlara sahip. 

   Türkiye ‘de pek çok yerde Plajlar özel kişi ve kuruluşlar tarafından adeta işgal edilmiş durumda. Vatandaş kıyı kanunu ile kamunun olan, herkesin yararlanmasına açık olması gereken denizine Türkiye‘nin pek çok yerinde ve Balıkesir de de girmek için fâhiş paralar ödemek zorunda kaldığını bize bildiriyor. Bu Türkiye’nin her yerinde böyle Bodrum, Çeşme, Kuşadası,

Marmaris’te zaten uzun yıllardır halk kullanamıyor. Böyle talana, soyguna dayanan bir turizm anlayışı olamaz. Olmamalıdır. Tek cümle Kıyılar Halkındır, herkes her yerde denize girer, kıyıyı geçişe kapatamazsınız, kıyılar halkın kalacak nokta.

3621 sayılı Kıyı Kanunumuz ‘un 6. maddesinde haklar yeterince açık ve anlaşılır olarak düzenlenmiştir “Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.

 Kıyılar ve doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır.

  Turizm bacasız fabrikadır, yatırım yapanlar para da kazanmalıdır eyvallah, ancak vatandaşın, kanunların onlara sağladığı haklardan, olanaklardan ücretsiz yararlanmasını sağlamak da Öncelikle İdarenin ve Belediyelerin görevidir. Anayasamızın 2. Maddesinde düzenlenen Hukuk Devleti ilkesi bunu gerektirir.03.07.2024

           Av. Namık HAVUTÇA CHP 24, 25, 26. Dnm Balıkesir Milletvekili

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91
 • Pazar 39.5 ° / 18 ° Güneşli
 • Pazartesi 40.4 ° / 20.1 ° Güneşli
 • Salı 39.9 ° / 21.3 ° Güneşli

Balıkesir

21.07.2024

 • İMSAK 04:05
 • GÜNEŞ 05:51
 • ÖĞLE 13:20
 • İKİNDİ 17:14
 • AKŞAM 20:39
 • YATSI 22:17