Sarı’dan kooperatifçiliğe övgü

Mim. Özlem Sarı, Avşa Ada Karası Üzümü ve şarabına “coğrafi işaret alınması ile ilgili çalıştayda yaptığı konuşmada, kooperatifleşmenin önemine dikkati çekti.

Erdek Ticaret Odası(ETO) Başkanı F. Özlem Sarı, Avşa’da gerçekleştirilen Avşa Ada Karası Üzümü ve şarabına “coğrafi işaret alınması ile ilgili çalıştayda yaptığı konuşmada, kooperatifleşmenin önemine dikkati çekti.

Türkiye’nin, kooperatifleşmeyi bilmediğine işaret eden Sarı, Kapıdağ mor soğanı için kurdukları “Bereketli Eller Kadın Kooperatifi”nin çalışmalarını da anlattı. Kooperatiflerin, hem kolektif ticaret yapıp hem de ürüne değer kattığına işaret eden Sarı, şunları söyledi:

“Kooperatif kurmaya karar verdiğimiz dönemde Kapıdağ mor soğanının yıllık üretimi neredeyse sıfır noktasındaydı. İşte biz, kooperatif olarak o dönemde devreye girdik. Bu arada, mor soğanı en çok üreten Ballıpınar’a da ağırlık verdik. Bugün, Ballıpınar’da yılda 2 bin ton mor soğan üretiliyor. Geçen yıl, tarihinde ilk kez el arabasında mor soğan satıldı. Ballıpınar’ın 2 bin tonluk mor soğanı, 2 günde tüketiciyle buluştu. Kooperatifçilik, bu açıdan çok önemli. Bu kooperatifi biz, çok yakın bir arkadaş grubuyla ve hedef belirleyerek kurduk. Bu hedef doğrultusunda da mor soğanı ülkemiz gündemine soktuk. Şimdi de ihracata hazırlanıyoruz.”

Sarı, mor soğana “coğrafi işaret” alma çalışmalarına 2013 yılında başlayıp, 2018’de mutlu sona ulaştıklarını sözlerine ekledi.

METRO TOPTANCI MARKET’TEN SARI’YA ÖVGÜ

Ülke düzeyinde Kapıdağ’ın mor soğanını satan Metro Toptancı Marketler yetkilisi Birol Uluşan da çalıştayda yaptığı konuşmada, Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı’yı kutlayıp teşekkür etti.

28 ülkede ticaret yapan Alman menşeli bir şirket olduklarını vurgulayan Uluşan, “Ülkemiz, ne yazık ki ürün potansiyelini sahaya yansıtamıyor, ürünlerini değerlendiremiyor” dedi.

Mor soğanı sadece “balık soğanı” olarak düşünmemek gerektiğinin altını çizen Uluşan, “Mor soğanın, satışa sunulmadan önce harika bir örme şekli de bulunduğunu belirten Uluşan, bu soğanın “coğrafi işaret”e sahip olmasının da önemine değinerek, “Coğrafi işaretler, aynı türkülerimiz gibi anonimdir.  Bu ürünler, yörelerinin öz çocukları, öz varlıklarıdır” dedi.

TEKELİOĞLU’DAN SARI’YA TEŞEKKÜR

YÜciTA, Coğrafi İşaretler Araştırma Ağı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu da Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı’nın, mor soğan için mücadelesini överek, “Ben Özlem Hanım için ‘Mor soğanı geri getiren çılgın kadın’ diyorum ve onu bu çabaları için alkışlıyorum. Özlem Hanım, mor soğan üretimi yapan 200’den fazla kadının hayatına dokundu” diye konuştu. ÖNDER BALIKÇIAnahtar Kelimeler: kooperatifçiliğe
  • Cumartesi 5 ° / -2.1 ° Orta kuvvetli yagmurlu
  • Pazar 1.9 ° / -4.8 ° Yogun kar yagisli
  • Pazartesi -0.2 ° / -5.5 ° Kar firtinasi