Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


YARIN Kİ, REGAİB KANDİLİNİ ANALIM.

YARIN Kİ, REGAİB KANDİLİNİ ANALIM.


Yarın Regaib Kandili..

                Recep ayı hicri ayların yedincisi ve Ramazandan iki ay öncesidir. Fazileti bakımından ayrı bir önemi ve yeri vardır. Regaib ve Mi’rac gibi mübarek geceleri içinde bulundurması faziletini daha da çok artırmaktadır. Ayrıca Kur’ân’da HARAM AYLAR olarak geçen dört aydan biridir.

                Din büyükleri anlatır:

                “Her hasenenin (ibadetin) sevabı başka vakitte on ise, RECEB-İ ŞERİFTE yüzden geçer, ŞABAN-I MUAZZAMADA üç yüzden ziyade ve RAMAZAN-I MÜBAREKTE bine çıkar ve CUMA GECELERİNDE binlere ve LEYLE-İ KADİR’de (Kadir gecesinde) otuz bine çıkar.”

                Buna göre RECEB ayında ve REGAİB kandilinde işlenen ibadet, edilen iyilik, yapılan hizmetlerin manevi ecri ve sevabı bire yüz verilmektedir. Bunun için MÜMİNLER bu aydaki nasiplerini artırmak maksadıyla daha çok gayret sarfederler.

                HAYIR ve HASENATA BİRAZ DAHA AĞIRLIK VERİRLER!..

 

ERMENİ SİLAHLI GÜÇLERİ, HOCALI SOYKIRIMINI YAPMIŞTIR…

 

                Hocalı Soykırımı!

                Can Azerbaycan Türk Cumhuriyetinin bir asrı aşan bir zaman zarfında yaşadığı ihanetlerin eşi benzeri yoktur. Bulunduğu coğrafyanın yer altı ve yer üstü zenginliğinin yanı sıra ülkenin dünya üzerinde bulunduğu konumu düşmanları tarafından her zaman dikkat çekici, celp edici olmuştur!

                Sovyet hükümeti, Azerbaycan Türklerinin tarihi toprakları içerisindeki farklı yerleşim bölgelerinde, özellikle Bakü’de, Erivan’da, Zengezur’da, Karabağ’da Ermenilerin sayısını artırmaya, onların hakim konumunu sağlamaya çalışıyordu. Bu siyaset sömürgesi olan Azerbaycanlıların, gelecekte herhangi bağımsızlık istemelerini engellemek ve yerel nüfusun azaltarak yerine ERMENİ-HIRİSTİYAN BÖLGESİNİN oluşturulmasına yönelikti. Azerbaycan Türklerine karşı saldırgan hareketlerine destek veriliyordu.

                Yirminci yüzyılın başlarında Ermeniler ilk defa Azerbaycan’ın tarihi topraklarından yerli halkı sıkıştırıp çıkartmaya başladılar. Sovyetler birliğinin yardımı ile MÜSLÜMAN TÜRK DÜŞMANI DÜNYADA sınıf atlayamamış ancak onun bunun artığı ile yetinen piyon ERMENİLER CİNAYETKAR POLİTİKALARINI kanıtlayan olgu şu ki, sadece XX. yüzyılda Azerbaycan Türklerine 4 kez 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953 ve nihayet 1988-1993 yılları arasında ERMENİ CANİLER TARAFINDAN İŞLENEN SOYKIRIMA MARUZ KALMIŞTIR!

                Türkiye’deki Amerikan silahlı kuvvetlerinin başkanı Amiral Mark Bristol sonraları yazıyordu:

“ERMENİ TERÖR TAKIMLARINDAN BİRİNİN YÖNETİCİSİ-YAZAR İLE BİRLİKTE HİZMET ETMİŞ KENDİ SUBAYLARIMIN, BANA AKTARDIKLARI BİLGİLERE GÖRE, SAVUNMASIZ KÖYLER ÖNCELİKLE BOMBALANIYOR, SONRA İSTİLA EDİLİYORDU. KAÇIP GİDEMEYEN SAKİNLER ACIMASIZLIKLA ÖLDÜRÜLÜYOR, KÖY TALAN EDİLİYOR. MÜSLÜMANLARDAN KURTULMAK İÇİN BÜTÜN BUNLAR SİSTEMATİK ŞEKİLDE GERÇEKLEŞİYORDU.”

                Tek merkezden yönetilen Ermeni çeteleri her yerde aynı senaryoyu hayata geçiriyor, aynı vahşetleri uyguluyordular. Ermeni çeteleri, o zamana kadarki en büyük katliamlarını 1918 yılının mart ayında sergilediler. Mart’ın 18’inde 20 binlik ERMENİ-BOLŞEVİK SİLAHLI KUVVETLERİ, Şamahı’ya girerek, yerli ahaliye zulmettiler.

                Ayın sonuna kadar devam eden katliam sonucunda, 12 bin Azerbaycanlı katledildi. Bakü’de, 30 Mart’tan 2 Nisan’a kadar Ermeni orduları tarafından yapılan SOYKIRIM sonucunda, 18 bin sivil katledildi. Aynı zamanda Guba kazasına giren haydutlar, 3 bine yakın Gubalıyı öldürdüler. Birkaç gün içinde Ermeni Bolşevik Terör Çeteleri, Bakü’de, Şamahı da, Guba’da, Erivan’da, Zengezur’da, Nahçıvan’da, Karabağ’da ve diğer bölgelerde 50 bin kişiden fazla sivil nüfusu katlettiler!

                Mart-Ağustos 1918 tarihleri arasında Azerbaycan’da ilk savaş KAFKAS İSLAM ORDUSU, Gence’deki Ermeni mahallesinde silahları toplarken çıktı. Sırasıyla Göyçay, Aksu, Kürdemir, Şamaxı Muharebeleri (5-25 Temmuz 1918). Kafkas İslam Ordusu 18 Eylül 1918 de Bakü’yü de Ermenilerden temizlemiştir. 28 Mayıs 1918’de de AZERBAYCAN DEMOKRATİK CUMHURİYETİ KURULMUŞTUR!

                Azerbaycan’ın müstakil devlet olması 23 ay sürmüştür. Sovyetler Birliği Azerbaycan’ı yeniden işgal etmiştir. Bu işgal ise 20 Ocak 1990’da 19 Ocak’ı 20’ye bağlayan gece Rus ve Ermeni askerlerden oluşan birliklerin Bakü’ye girerken Azerbaycan halkının tankların karşısında etten duvar örerek hatta ezilerek verdiği mücadelenin ardından sona ermiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti yeniden bağımsızlığını kazanmıştır!

                Azerbaycan’ın bağımsızlığını hazmedemeyen hain eller silahı ve düzenli ordusu olmayan halkın üzerine içlerinde dünyanın muhtelif ülkelerinden gelmiş paralı askerler ile Ermeni canilerini gönderdiler. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde yaşayan Azerbaycan Türk’ü olan silahsız halka ERMENİ SİLAHLI GÜÇLERİ 1992 senesinin Şubat ayının 25’ini 26’ya bağlayan gecesi SALDIRARAK SOYKIRIM YAPMIŞTIR.

                BU SOYKIRIMDA 8 aile tamamen yok edilmiştir. Katliamda 83 çocuk, 106 kadın ve 70 ihtiyar insan olarak toplamda 613 insan ERMENİ ve RUSLAR TARAFINDAN KATLEDİLMİŞTİR. 487 insan yaralanmıştır. 1275 insan esir edilmiştir ve hala bugüne kadar 150 esirin akıbetinden hiçbir haber yoktur!

                28. Yıldönümünü yaşadığımız bu günlerde ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET TÜRK İSLAM AİLESİNE ve AZERBAYCAN’IMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLERİM.

                Allah bizim basiretimizi açsın DOSTU DÜŞMANI GÖRMEYİ, SEÇMEYİ, AYIRT ETMEYİ HEPİMİZE NASİP EYLESİN.

                Eğer biz geçmişimizden, tarihimizden ders almazsak bu yaşadıklarımızdan da daha beterini YAŞAMAMIZ KAÇINILMAZDIR!.. • Pazartesi 13 ° / 7 ° Rüzgarlı
 • Salı 11 ° / 3 ° Rüzgarlı
 • Çarşamba 13 ° / 6 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

06.04.2020

 • İMSAK 05:11
 • GÜNEŞ 06:38
 • ÖĞLE 13:16
 • İKİNDİ 16:53
 • AKŞAM 19:44
 • YATSI 21:05
 • BIST 100

  89.553%0,05
 • DOLAR

  6,7432% 0,13
 • EURO

  7,3000% 0,18
 • GRAM ALTIN

  350,78% 2,14
 • ÇEYREK ALTIN

  578,787% 2,14