Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


TÜM İSLAM ÂLEMİNİN REGÂİB KANDİLİNİ KUTLARIM…

TÜM İSLAM ÂLEMİNİN REGÂİB KANDİLİNİ KUTLARIM…


Üç ayların başlangıcı Regâib Gecesi münasebetiyle tüm İslam Âleminin, Regâib Kandili kutlu olsun.

                Perşembe gününü Cumâ gününe bağlayan bu gecede Recep, Şaban ve Ramazan aylarının habercisi olan Regâib Gecesi’ni idrak ederek bir kez daha üç aylara ulaşmanın sevincini hep birlikte yaşayacağız. Bununla birlikte bu kutlu zaman dilimin de, manevi coşkuyu daha yoğun bir şekilde yaşayacağız, günahlarla sarsılan ruh dünyamızı ve kalbimizi yeniden imar edeceğiz, nefis muhasebesini yapacağız, ibadet, tövbe ve istiğfarla, hayır ve hasenata, iyilik ve güzelliklere daha fazla yöneleceğiz bu mübarek aylar rahmet, mağfiret ve vücudu arındırma mevsimidir. İlerleyen aylarda Ramazan ile taçlanacak olan bu manevi mevsim, Allah’ın emrine saygı ve Allah’ın yarattıklarına şefkat göstermek şeklinde formüle edilebilir. Üç ayların gelişiyle gönülleri huzura kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatması, hidayete, barışa ve huzura vesile olması, BU MÜBAREK GECEDE, GECE VE GÜNDÜZ, BU AYLARDA YAPILACAK İBADET, DUA VE YAKARIŞLARIN, ALLAH KATINDA KABUL OLMASI EN BÜYÜK ARZUMUZDUR.

                Bu vesile ile tüm İslam Âlemi’nin ve vatandaşlarımızın REGÂİB KANDİLİNİ TEBRİK EDİYOR, kutlayacağımız bu anlamlı gecenin hayırlara vesile olmasını YÜCE RABBİMİZDEN NİYAZ EDİYORUM.

                Regâib Kandili..

                Recep-i Şerîfin ilk Cumâ gecesi olan bugün Regâib Kandili’dir. Bu geceye Regâib denilmesi, melekler bu geceye çok rağbet ettikleri içindir.

                Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki: “Receb’in ilk Cumâ gecesinden gâfil olmayınız. Çünkü bu geceye melekler REGÂİB ismini vermiştir. Bu gecenin üçte biri olduğunda gökyüzünde ve yeryüzünde hiçbir melek kalmaz, hepsi Ka’be’de ve onun etrâfında toplanır.

                Cenâb-ı Hak hâllerine muttali olur ve “Ey meleklerim! Dilediğinizi benden isteyiniz.” buyurur.

                Onlar da ‘Ey Rabb’imiz Senden istediğimiz Receb ayında oruç tutanları bağışlamandır.’ derler.

Allâhü Teâlâ “BAĞIŞLADIM” buyurur.

                Bu gece, Hz. Âmine’nin Âlemlere Rahmet olan âhir zaman Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’e hâmile olduğunu anladığı gecedir.

                Bu gecenin feyiz ve bereketinden istifâde etmek için uyanık olmalı, bu geceyi ibâdet ve tâatla ihyâ etmelidir.

                Recep ayının ilk Cumâ Gecesine, yâni bu geceye Regâib Gecesi denir. Çünkü Allahü teâlâ, bu gecede Mü’min kullarına ragîbetler, yâni ihsânlar ve ikrâmlar yapar. Bu gecede yapılan duâ reddedilmez ve namaz, oruç, sadaka gibi ibâdetlere kat kat sevap yazılır. Bu geceye hürmet edenler affedilir. Recep ayının her gecesi kıymetlidir. Her Cumâ gecesi de kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince daha kıymetli olmaktadır. Resûlullahın sallallahü aleyhi ve sellemin babasının evlendiği gece değildir. Böyle söylemek yanlıştır.

                Regâib Gecesi’nin kıymeti, çeşitli hadîs-i şerîfler ile bildirilmiştir.

                Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Recep ayındaki ibâdetlerin faziletini anlatıyordu. Yaşlı bir zât, “Yâ Resûlallah! Recep ayının tamamını oruçlu olarak geçirmeye gücüm yetmez.” deyince, Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdu ki:

                “SEN, RECEB AYININ BİRİNCİ, ONBEŞİNCİ ve SONUNCU GÜNLERİ ORUÇ TUT! HEPSİNİ TUTMUŞ SEVÂBINA KAVUŞURSUN. ÇÜNKÜ SEVAPLAR ON MİSLİ İLE YAZILIR. FAKAT, RECEB-İ ŞERÎFİN İLK CUMÂ GECESİNDEN GÂFİL OLMA!”

                Regâib Gecesi’nin “BAHŞİŞLER, İKRAMİYELER, HEDİYELER” anlamını ifade eder. Bu geceye bu adın verilmesi, Allah’ın ihsanlarının, bağış ve rahmetinin bol olduğu ve Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) bizzat rağbet ettiği bir gece olması sebebiyledir. Bu geceyi ibadetle geçirmek büyük sevaplıdır.

                “Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: REGÂİB GECESİ, ŞABAN’IN 15. GECESİ, CUMÂ GECESİ, RAMAZAN BAYRAMI ve KURBAN BAYRAMI GECESİ” (İbn Asâkir).

                Bu günler hatalarımızdan ve günahlarımızdan tövbe etmemize vesile olmalıdır. Yüce Allah şöyle buyurur:

                “(Ey Muhammed!) De ki: Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım!

Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin, doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O bağışlayandır, merhamet edendir.” (39. Zümer Sûresi, 53. Âyet)

                Bu gece, Hz. Âmine validemizin (r.a.) Resûlullah Efendimiz’e (s.a.v.) hamileliğini fark ettiği gece olduğu da rivayet edilir.

                Regâib ve böyle mübarek geceleri içinde barındıran günlerde oruç tutulur. Dua, tevbe ve istiğfar edilir. Bol bol Kur’ân okunur, Rasûlüllah’a Salat-ü Selam okunur. Kaza namazları, yoksa nafile namazlar, kılınarak ihya edilir.

                Regâib Kandili Recep ayının ilk Cumâ akşamına rastlayan Regâib Kandili’nin İslâm’da yeri çok büyük ve o nisbette çok önemlidir. Âlimlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (a.s.) bu gece ana rahminde tam karar kılıp oluşma safhası başlamıştır.

                Onun yüzüsuyu hürmetine Cenâb-ı Hak bu geceyi ihyâ edenlere rağbet etmekte ve ibâdetini arttırana O’da rağbetini arttırmaktadır.

                Bu gece tevbe edip Hakk’a yönelenlere Allah rahmet ve gufranla rağbet eder.

BU GECE EL AÇIP DUÂ EDENLERE Cenâb-ı Hak yüksek âtıfetle nazar kılar.

Bu gece secdeye kapanıp gözyaşı dökenlere CENÂB-I HAK CEHENNEM ATEŞİNİ HARAM KILAR. Yeter ki o kul üzerinde insan hakkı olmadığı ve iman üzere bulunduğu halde âhirete intikal etmiş olsun.

                Bu akşam muhtaçlara yardım elini uzatanlara Cenâb-ı Hak ebedi saadet yurdunun kapılarını açar.

                Bu gece kalkıp kaza namazı ve teheccüd namazı kılanları Allah MAKAM-I SIDKA YÜKSELTİR.

                “Yaratılmışların hemen hepsi, iyiliği, hayrı ve fazileti öğreten muallimi rahmetle anar.” (Künuzul’l hakayik)

                Üç aylar diye bilinen Recep, Şaban, Ramazan ayları manevi bakımdan diğer aylardan daha üstün ve daha bereketlidir. Recep ayı gelince Peygamberimiz şu şekilde dua ederdi.

”ALLAH’IM BİZE RECEP VE ŞABAN’I MÜBAREK EYLE VE BİZİ RAMAZAN’A ULAŞTIR.

Recep ayının ilk Cumâ Gecesi “REGÂİB GECESİ”'dir. Bu gece Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu, duaların kabul edildiği mübarek bir gecedir.

                Regâib gecesinin olduğu Perşembe günü genellikle oruçlu olunur. Nafile ibadet olarak REGÂİB NAMAZI kılınır. Regâib namazı, iki rekatta bir selam vermek üzere oniki rekattır. Bu gece de ayrıca Kur’ân okumak, tevbe ve istiğfarda bulunmak iyidir. Böyle gecelerde, fakirlerin ve kimsesizlerin gönlünü hoş etmek, dargınları barıştırmak, camiye gidip cemaatle namaz kılmak, yapılan vaazları dinlemek gerekir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur.

                “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez, kabul edilir.

Bunlar;

                Receb’in ilk Cumâ Gecesi,

                Şaban’ın onbeşinci Gecesi,

                Cumâ Geceleri,

                Ramazan Bayramı Gecesi,

Kurban Bayramı gecesidir.

                BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN REGÂİB KANDİLİ MÜBAREK OLSUN… • Pazartesi 13 ° / 7 ° Rüzgarlı
 • Salı 11 ° / 3 ° Rüzgarlı
 • Çarşamba 13 ° / 6 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

06.04.2020

 • İMSAK 05:11
 • GÜNEŞ 06:38
 • ÖĞLE 13:16
 • İKİNDİ 16:53
 • AKŞAM 19:44
 • YATSI 21:05
 • BIST 100

  89.553%0,05
 • DOLAR

  6,7323% -0,03
 • EURO

  7,2877% 0,01
 • GRAM ALTIN

  350,78% 2,14
 • ÇEYREK ALTIN

  578,787% 2,14