Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


Trump’ın Rüşvetle İşgal Projesi!

ABD BAŞKANI TRUMP BEYAZ SARAY’DA İSRAİL BAŞKANI NETANYAHU İLE BİRLİKTE ORTA DOĞU BARIŞ PLANINI AÇIKLADI…


Trump’ın Rüşvetle İşgal Projesi!

                ABD Başkanı Trump, epey zamandır diline doladığı, “YÜZYILIN ANLAŞMASI” adını taktığı ORTADOĞU BARIŞ PLANI’NI sonunda açıkladı. Dağ fare doğurdu demeyeceğim çünkü aynen beklediğimiz gibi bir işgal projesi çıktı! Zaten kendi varlığını, İsrail’in güvenliğini korumak olarak ifade eden bir ABD’nin Başkanı’ndan ve onun Yahudi kökenli İsrail hayranı damadından başka ne beklenebilirdi ki…

                Trump geçen günlerde Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte bu planını açıkladı!

                Tarihin karanlık sayfalarına kaydolan bu ana, 3 Arap ülkesi de “DESTEK” mahiyetinde şahit oldular. Bunlar Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), BAHREYN ve UMMAN…

                Sanki büyük İsrail projesi amaçlı BOP’un hedefinde olan 22 İSLAM ÜLKESİNDEN biri değillermiş gibi… Hem Filistin DAVASINA İHANET, hem de kendilerine İHANET…

                Başta Trump ve Netanyahu’nun açıklamalarından yola çıkarak bu 80 SAYFALIK ASRIN İŞGAL PROJESİNİ ÖZETLE DEĞERLENDİRMEYE ÇALIŞALIM!

                * Bu plan Filistin dışlanarak oluşturuldu.

                * Plana göre, Kudüs bölünmeden İSRAİL’İN BAŞKENTİ olarak kalacak. Bu ifade Kudüs’ün komple İsrail’in işgaline bırakıldığını ispatlıyor.

                * Planda bir Filistin devletinden bahsediliyor, hatta başkentinin DOĞU KUDÜS’ün içinde bir belde olacağı (EBU DİS BELDESİ) ifade ediliyor ama Kudüs’ün “BÖLÜNMEDEN” İsrail başkenti olarak tanınması bunu açıkça yalanlıyor.

                * Planda sanki BM’NİN “İKİ DEVLETLİ BİR ÇÖZÜM”’Ü kabul edilmiş gibi gösteriliyor ama Filistin devleti sadece kağıt üzerinde bırakılıyor ve bir çok şartlara bağlanıyor.

                * Planda asıl hedefin İsrail’in güvenliği olduğu özellikle vurgulanıyor.

                * Filistin devletinin kurulması şartları arasında “TERÖRÜ REDDETMESİ” var. İsrail’in, yaptığı her saldırı ve zulme karşı Filistinlilerin masum direnişine “TERÖR” dediği dikkate alındığında bu ve diğer şartların asla yerine getirilebilme ihtimali yok!

                * İşin garip tarafı, Filistinlilerin tüm egemenlik haklarını elinden alan bu plan için Trump, “İSRAİL İÇİN ÇOK ŞEY YAPTIM, FİLİSTİNLİLER İÇİN DE ÇOK ŞEY YAPMAM LAZIM, YOKSA ADİL OLMAZDI” diyor. Yani Trump’a göre bu işgal planı Filistinlilerin menfaatine…

                * Trump, İslam ülkelerini tehdit etmekten de geri kalmadı, “İSLAM DÜNYASININ 1948’TE YAPTIĞI HATAYI, İSRAİL’İ TANIMAK YERİNE SALDIRMA HATASINI DÜZELTMESİNİN ZAMANI GELMİŞTİR” ifadelerini kullandı!

                * Planın bir İsrail dayatması olduğunu Netanyahu’nun mutluluğundan anlayabiliyorsunuz. Netanyahu şunları söyledi: “BU TARİHİ BİR GÜN, 14 MAYIS 1948’İ HATIRLIYORUZ, O GÜN BAŞKAN TRUMAN İSRAİL DEVLETİNİ TANIYAN İLK LİDER OLMUŞTU. SİZ (TRUMP) DE TARİHİMİZ İÇİN ÖNEMLİ TOPRAKLARDAKİ HAKKIMIZI TANIYAN İLK BAŞKAN OLDUNUZ.”

* Yani Netanyahu’ya göre, bu plan “İSRAİL’İN HAKLARINI TANIMAK” anlamına geliyor.

Netanyahu; “BU, İSRAİL İÇİN, BARIŞ İÇİN HARİKA BİR PLAN” diyerek planı yerlere göklere sığdıramıyor.

                * Netanyahu bu planı büyük bir fırsat olarak tanımlıyor: “YÜZYILIN ANLAŞMASI YÜZYILIN FIRSATIDIR ve İSRAİL BU FIRSATI KAÇIRMAYACAKTIR.”

                * Netanyahu, planla ilgili, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olması konusunda ABD’den onay aldıklarını söyledi. “İSRAİL İSE BATI ŞERİA’DAKİ TÜM YAHUDİ YERLEŞİM BİRİMLERİNDE EGEMEN OLACAK” dedi!

                * Muzakerelerin başlaması için ABD’nin İsraillilerden değil, Filistinlilerden bazı talepleri olduğunu belirten Netanyahu bu taleplerin bazılarını şöyle sıraladı:

                - Gazze’nin silahsızlandırılması,

                - Teröristlere (Filistinli tutuklu ve şehit aileleri) maaş ödemesinin durdurulması,

                - Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) şikâyette bulunmaya son verilmesi,

                - İsrail’e karşı provokasyonun durdurulması,

                - İsrail’in onayı olmadan uluslararası kuruluşlara üye olunmaması,

                - İlhak edilecek yerleşim birimlerini de kapsayacak şekilde YAHUDİ DEVLETİNİ tanıması,

                - İsrail’in Kudüs’teki egemenliğini tanıması ve geri dönüş hakkından mutlak surette feragat etmesi..

                * Netanyahu, bu şartlar yerine getirilmeden, Ürdün Vadisi, Yehuda ve SAMİRA BÖLGELERİNDEKİ YERLEŞİM BİRİMLERİNİN İLHAKI HARİÇ Batı Şeria’daki “C BÖLGESİ”’nde değişim olmayacağını, şartlar yerine getirilse dahi İsrail’in söz konusu bölgede güvenlik alanında egemenliğini devam ettireceğini vurguladı. C. Bölgesi Batı Şeria’nın yüzde 61’ini kapsıyor!

                * Netanyahu, İsrail’in büyük yerleşim birimleriyle bağlantısı olmayan 15 yerleşim birimini de egemenliği altına alacağına ve bu bölgelerin genişletilebileceğine değindi!

                * İsrail Başbakanı, İsrail’in sonuç olarak Filistinlilere “SINIRLI VE ŞARTLI” bir egemenlik vereceğini vurguladı.

                * Plan konusunda açıklama yapan ABD’nin İsrail Büyükelçisi Friedman, Tel Aviv yönetiminin istediği zaman işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasadışı Yahudi yerleşim birimlerini “İLHAK” edebileceğini söyledi!

                * Trump’ın damadı Kushner planla ilgili şunları söyledi:

“BU PLAN KAPSAMINDA YAPTIĞIMIZ ŞEY, İSRAİL YERLEŞİMLERİNİN DÖRT YIL BOYUNCA BÜYÜMESİNİ SINIRLAMAK OLDU.

                * Planın Filistinliler için son şans olduğunu ifade eden Kushner bu sözlerle 4 yıl sonra yayılmacı politikanın artarak devam edeceğini de vurgulamış oldu!

                * Bütün bu İsrail menfaatine atılacak adımlar karşılığı Filistinlilere 50 milyar dolarlık bir sus payı yani RÜŞVET VERİLİYOR!

                Trump bunun yükünü de bildiğiniz gibi Arap ülkelerine yıkıyor. Ayrıca 4 yıl İsrail yeni yerleşim birimi kurmayacak. Bu süre içinde Gazze ve Batı Şeria arasında tüneller ve köprülerle birbirine bağlanacak bir “BÖLÜK PÖRÇÜK” Filistin Devleti kurulması için müzakere yapılacak!

                Kısaca bu plan BÜYÜK İSRAİL DEVLETİ’NE önemli bir adım daha atmaktır!

                İslam dünyası bu işgal planına karşı topyekün bir duruş ortaya koymalıdır. “MESCİD-İ AKSA TÜM İSLAM ÂLEMİNİN BAŞKENTİ OLMALIDIR” tavsiyelerini dikkate alarak, Filistinli kardeşlerimizin tek başlarına taşıyamayacakları bu yükü topyekün üstlenmelidirler!

                O ZAMAN BU KİRLİ İŞGAL PLANLARININ TAMAMI BOŞA ÇIKAR!.. • Pazartesi 13 ° / 7 ° Rüzgarlı
 • Salı 11 ° / 3 ° Rüzgarlı
 • Çarşamba 13 ° / 6 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

06.04.2020

 • İMSAK 05:11
 • GÜNEŞ 06:38
 • ÖĞLE 13:16
 • İKİNDİ 16:53
 • AKŞAM 19:44
 • YATSI 21:05
 • BIST 100

  89.553%0,05
 • DOLAR

  6,7431% 0,13
 • EURO

  7,2884% 0,02
 • GRAM ALTIN

  350,78% 2,14
 • ÇEYREK ALTIN

  578,787% 2,14