Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


MARMARA DEPREMİ’NİN ÜZERİNDEN 20 YIL GEÇTİ AMA!..

MARMARA DEPREMİ’NİN ÜZERİNDEN 20 YIL GEÇTİ AMA!..


İstanbul’da hafta boyunca art arda depremler oldu. En son 4.6 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

                O depremi Bandırma da hissedenlerden biriside bendim. Küçük bir deprem olduğu belliydi. Ama o depremin enerji biriktirdiği ve daha büyük bir depremi tetikleyeceği tahmininde bulundu uzmanlar. Olan oldu, yine Silivri merkez üssü olan 5.8 şiddetinde yaklaşık 10 saniye süren bir deprem meydana geldi o gün 13:59’da İstanbul’da.

                Asıl deprem, GSM Şirketlerinin çökmesi oldu!

                Uzmanlar, bu depremden sonra DAHA BÜYÜK BİR DEPREM OLABİLECEĞİ uyarısında bulunuyorlar. Ve gerek resmî yetkilileri, gerekse bütün halkımızı TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAYA davet ediyorlar!

                O günkü depremde can kaybı olmadı Allah’a şükür: hafif yaralanan birkaç vatandaşımız vardı sadece. O kadar. Bina konusunda da çok büyük hasar olmadı bu kez. Bu durum nefes aldırdı İstanbul’lulara.

                Fakat o günkü depremde ASIL “DEPREM” GSM OPERATÖRLERİNİN RESMEN ÇÖKMESİ OLDU!

DEPREM’İN ŞAKASI YOK AMA GSM ŞİRKETLERİ ŞAKA GİBİYDİLER! EN FAZLA İHTİYACIMIZ OLDUĞU ANDA BİR İŞE YARAMAYAN TELEFON ŞİRKETLERİ NE İŞE YARAR GERÇEKTEN, DİYE SORMADAN EDEMİYOR İNSAN!

                Burada yeri geldi, mutlaka vurgulamak boynumuzun borcu:

GSM ŞİRKETLERİ, VAHŞİ KAPİTALİZMİN BÜTÜN ÖZELLİKLERİNİ GÖSTERİYORLAR: Fena halde semirdiler; hem çok iyi hizmet verip vermedikleri tartışılabilir hem de özellikle bakım işlerinde tam anlamıyla vurdumduymazlar!

                Ama reklamlara inanılmaz masraf yapıyorlar: ASIL İSRAFI BUNLAR YAPIYORLAR!

                GSM ŞİRKETLERİ HER BAKIMDAN SIKI BİR DENETİME TABİ TUTULMALIDIR, kabiliyetleri, hizmetleri, girdileri-çıktıları özenle kontrol edilmelidir!

                Resmi Makamlar ve Vatandaşlara düşen Sorumluluklar..

                Yazının başında dikkat çektiğim konunun altını özenle çizmekte yarar görüyorum:

Uzmanların, daha büyük ölçekli bir deprem beklentisinin arttığı yönündeki uyarıları hem ilgili RESMÎ MAKAMLAR hem de elbette ki VATANDAŞLAR DİKKATE ALMALI, ona göre ÖNLEM ALMA konusunda KEYFİ HAREKET EDİLMEMELİDİR!

                MARMARA DEPREMİ’NİN ÜZERİNDEN 20 YIL GEÇTİ ama geçen ay depremin yıldönümü dolayısıyla yapılan açıklamaların çoğu, DEPREMDEN GEREKLİ DERSİ YETERİNCE ALMADIĞIMIZ VE BÜYÜK BİR İSTANBUL DEPREMİNE YETERİNCE HAZIRLIKLI OLMADIĞIMIZ UYARISINDA BULUNAN AÇIKLAMALARDI!

                Bu konu parti meselelerini aşan bütün ülkeyi, hepimizin geleceğini ilgilendiren çok önemli bir meseledir. O yüzden deprem konusu ihmale gelecek bir konu değildir!

                Müstakbel büyük İstanbul depremi konusunda İstanbul Belediyesi ile Hükümetin ilgili bakanlıkları bazı önemli çalışmalar yaptılar, yapıyorlar. Ama büyük ölçekli bir deprem için yapılan çalışmaların yeterli olmadığı yetkililer ve etkililer tarafından itiraf edilmişti geçtiğimiz aylar içinde!

                RANT EKONOMİSİNE VE BETON MİMARİSİNE DAYALI BİR ANLAYIŞ HÂKİM İSTANBUL’DA HÂLÂ.

                Sayın Erdoğan da dikkat çekti bu konuya, son İstanbul seçimleri öncesinde, “YATAY MİMARİYE HIZ VERİLECEK” diye!

                YATAY MİMARİ, DAHA FAZLA YEŞİL ALAN DEMEK; DEPREME DAYANIKLI DAHA GÜVENİLİR VE İNSANÎ YAPILAR DEMEK; RANT EKONOMİSİNİN BELİNİ KIRMAK DEMEK…

                DEPREM ÖLDÜRMEZ; ÖLDÜREN RANT EKONOMİSİ, KAPİTALİST RUHSUZ YAPILAŞMA CİNAYETİDİR!

                Geçmiş olsun İstanbul!

                Allah, gözbebeğimiz, Türkiye’nin ruhu İstanbul’umuzu, Ülkemizi, Bölgemizi her tür âfetten, görünür görünmez belâ ve müsipetlerden, felâketlerden korusun!.. • Salı 17 ° / 5 ° Güneşli
 • Çarşamba 18 ° / 2 ° Güneşli
 • Perşembe 14 ° / 4 ° Bulutlu

Balıkesir

25.02.2020

 • İMSAK 06:19
 • GÜNEŞ 07:42
 • ÖĞLE 13:27
 • İKİNDİ 16:31
 • AKŞAM 19:02
 • YATSI 20:19
 • BIST 100

  115.345%0,48
 • DOLAR

  6,1264% 0,21
 • EURO

  6,6574% 0,30
 • GRAM ALTIN

  324,42% -0,54
 • ÇEYREK ALTIN

  535,293% -0,54