Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


GERÇEKTEN ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL…

GERÇEKTEN ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL…


Eşek Adası Yunan’a Neden Bırakıldı?

                Uluslararası hukuka göre bize ait olan Ege’deki adaların Yunan işgali altında olmasına Türkiye Siyasetinde derin bir sessizlik hâkim…

                Libya ile mutabakat zaptı konusunda savaşı bile göze alan, Suriye sınırımızın ötesinde yaşanan gerilime müdahale ederek, terörü sınırımızdan uzaklaştırmak için buradaki terör unsurlarıyla 3 farklı operasyonla mücadele eden AKP iktidarı, Ege’deki adalarımızda gerçekleşen fiili ve resmi işgali neden yıllardır görmezden geliyor?

                Sınırlarımızın ötesine müdahale, sınırımızın içinde olana bu kadar duyarsızlık…

Gerçekten anlamak hiç mümkün değil… Bize ait olanı koruyamayan, kaptıran bir AKP siyaset anlayışı, etrafımızda dolaşan tehditleri nasıl bertaraf edebilir?

                Ege adalarında yaşayan işgali ilk olarak Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım gündeme getirmişti. 2004 yılından sonraki süreçte Yunanistan’ın kaşla göz arasında EŞEK ADASI da dahil 18 ADAMIZI ve 1 KAYALIĞIMIZI işgal ettiğini delilleriyle beraber önümüze koymuştu!

                Yunanistan o gün bugündür bu adalara tamamen sahiplendi:

Belediye başkanları atadı, askeri üsler, kamu binaları, okullar, hastaneler, kiliseler, hatta hapishaneler kurdu ve üst düzey Yunanlı yetkililer birbiri ardınca bu adalara gelerek Türkiye’ye mesajlar gönderdiler!

                Bize ait olan adalarda gerçekleşen bu tahrik edici eylemlere rağmen, Türkiye siyaseti hala sessizliğini 2020 yılı mevcut olan günümüzde koruyor, açıkçası KENDİSİNE AİT OLAN BU ÖZ TOPRAKLARIMIZA HALEN DAHA SAHİP ÇIKMIYOR!

                Malum, son yaşanan tahrik edici olay Yunanistan’ın çiçeği burnunda ilk kadın Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleşti.

                Mart ayında görevi devralan Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu önceki günlerde Eşek Adası’nı ziyaret ederek yeni bir tahrike daha güzelce bir şekilde imzasını attı!

Yunan Cumhurbaşkanı’nın ilk sınır ötesi ziyaretini Eşek Adası’na yapması oldukça dikkat çekici…              Manidardır..!

                Yunan Cumhurbaşkanı, 4 saat süren bu ziyaretinde adada hukuka aykırı olarak kurulan ulusal hapishaneyi, okulu ve belediye başkanlığını ziyaret etti. Adayı işgal eden Yunan askerleriyle hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. Yunan Cumhurbaşkanı’nın adada bulunan anı defterine yazdığı cümleler oldukça tahrik ediciydi. Bu cümlelerin bazıları şöyleydi:

                * “Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. BURAYA SAHİP ÇIKACAĞIZ.” ..!

                * “Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile komşuluk ilişkileri ve işbirliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve işbirliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir.”..!

                Yunan Cumhurbaşkanı’nın bu ifadeleri, EŞEK ADASI’NDAKİ YUNAN İŞGALİNİN EN RESMİ AĞIZDAN İLANIDIR… BİZİMKİLER HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BÜYÜK BİR SESSİZLİK İÇİNDE…

                Müzik notası bile yayınlamadıkları gibi, kınama bile kınamadılar..!

                Nedir bu Yunan aşkı merak konusu…

Yunan Cumhurbaşkanı her türlü tahrik edici cümleleri sarf edebiliyor, eylemde bulunuyor ama MAALESEF! Bizimkiler bir nebze bile olsun tahrik olmuyorlar..!

                Eşek Adası’nın Türkiye’ye ait olduğu konusunda zerre kadar bir tereddüt yok, bütün deliller bunu bizlere/sizlere haykırıyor. 1932 Lozan Antlaşması taraflarından olan İngiltere’nin 1943’te yayınladığı haritada; 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin 1951 yılında yayınladığı haritada, EŞEK ADASI, 12 ADA DENİZ SINIRLARI DIŞINDA TÜRKİYE TOPRAĞI OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR..!

                Böyle olmasına rağmen, 2004 yılından bu yana 16 yıldır EŞEK ADASI’NDA YUNAN KARA, DENİZ VE HAVA ÜSTLERİNDE YÜZLERCE SİLAHLI YUNAN ASKERİ BULUNUYOR..!

                Yunan’ın işgal ettiği adada tahrik edici eylemleri ilk ve son değil elbette…

                Yunanlı yetkililer daha önce birçok defa bu eylemleri gerçekleştirdiler.

                Atalarımız, “YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIRMIŞ” derler, Eşek Adası’na gelen her Yunan yetkili Türkiye’ye meydan okuma geleneğini AKP iktidarı döneminde ilerletti aralıksız sürdürdü..!

                Bizlerden de buna mukabil ceddimizin geleneğini devam ettirmesi beklenirdi..!

                26 Haziran 2014’te Yunan Savunma Bakanı Dimitri Avramapoulos, Eşek Adası’na gelerek Türkiye’ye meydan okumuştu. Yunan Savunma Bakanı’nın görevi 1 Kasım 2014’te sona erdi ve AB Göç İşleri Komiserliği’ne atandı.

                Bizim! O günkü siyasiler onu İstanbul’a davet ettiler ve tebrik ettiler.

                Yunan Kara Kuvvetleri Denetleme Heyeti Başkanı Korgeneral Antonios Nomikos, 10-11 Nisan tarihlerinde Eşek, Bulamaç, Hurşit ve Kalolimnoz adalarında konuşlu Yunan askeri birliklerini denetledi. ABD Hummer jipi üzerinden Türkiye’yi tehdit etmesi çokta dikkat çekmişti..!

                Nomikos’un, Aydın Bulamaç Adası’nda denetlediği askerler tam teçhizatlıydı. Aydın Hurşit Adası’nda incelediği uçaksavar silahının namluları Türkiye’ye çevrilmiş ve silaha mühimmat yüklenmişti. Yunan Generalin denetleme haberleri, Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlanarak tüm dünyaya ilan edildi.

                ABD Ankara Büyükelçiliği’nde görevli bir diplomat, 2009 yılında Dışişleri Bakanlığına gelerek, “HAVA KUVVETLERİNİZ EŞEK VE BULAMAÇ ADASI ÜZERİNDEKİ UÇUŞLARI DURDURSUN. AKSİ HALDE ANILAN ADALARIN YUNANİSTAN’A AİT OLDUĞUNU DEKLARE EDERİZ” diyerek küstahlık yapmıştı..!

                Genelkurmay temsilcilerinin, “UÇUŞLARI DURDURMAYACAĞIZ. ABD BÖYLE BİR KÜSTAHLIK VE YANLIŞLIK YAPARSA ANILAN ADALARIN TÜRKİYE’YE AİT OLDUĞUNU GÖSTEREN AMERİKAN HARİTALARINI BASINLA PAYLAŞIRIZ” açıklaması üzerine ABD Yönetimi geri adım atmak zorunda kaldı.

                Asker böyle olması gerekli tavrı ortaya koyarken TÜRKİYE SİYASETİNDEN YİNE TIKK SES SEDA YOKTU..!

                Bu sessizliğinin asıl nedeni, yapılan siyasetin okyanus ötesi ve Brüksel icazetiyle yapılmasıyla mı alakalıdır?

                Eğer bizler Gazi Atatürk’ün “BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR” duruşunu devam ettirip dimdik ayakta olabilseydik emin olun ki, O PALİKARYA YUNAN O ADALARIMIZA VE KAYALARIMIZA AYAĞINI BİLE ATAMAZDI.

Ayıkmak dileğiyle…

                Kur’ân Ne Diyor?

                “(Rabbim) Arkadan gelecekler içinde iyilikle anılmayı bana nasip eyle!” (26. Şu’arâ Sûresi, Âyet/ 84) • Perşembe 30 ° / 18 ° Güneşli
 • Cuma 33 ° / 19 ° Güneşli
 • Cumartesi 33 ° / 20 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

06.08.2020

 • İMSAK 04:27
 • GÜNEŞ 06:05
 • ÖĞLE 13:19
 • İKİNDİ 17:10
 • AKŞAM 20:23
 • YATSI 21:55
 • BIST 100

  1.034%-5,26
 • DOLAR

  7,2420% 2,80
 • EURO

  8,6365% 3,10
 • GRAM ALTIN

  477,50% 3,40
 • ÇEYREK ALTIN

  787,875% 3,40