Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


ERMENİ SORUNLARI ÜZERİNE (12)…

ERMENİ SORUNLARI ÜZERİNE (12)…


                Unutma Beni Çiçeği,Ermenilerin hayatında her geçen günbüyüyenbiryeresahipoluyor!

                Unutma Beni Çiçeği Ermenilerin Hayatındaki Yeri..

                Facebook’un bahane olsun diye 2017 anneler gününde“MİNNETTAR SİMGESİ” neyinnesi?

                Minnettar simgesini kullanıma sunmasını bir Türk evladı olarak o gün dekınadım bugündekınıyorum.Aslında derdim bu simgedekiçiçekveyasimgeninminnettarmanasınagelmesideğil. Asılolan derdimiz bu çiçeğin seçilmişolması. Çünküevvelcebirkonu içinsimgelenmişbirşey tekrarbaşka konu ilesimgelenmiş olmaz.Ki bu konu uluslararası ise buaslaveaslaolamaz.

Bu çiçeğin neyi temsil ettiğiniTürkiye’dekiErmeni toplumunun Türkçeağırlıklı ilk gazetesiolanAGOS’tan takip edelim:

“RENKLERİYLE GEÇMİŞİ,BUGÜNÜVEGELECEĞİ SİMGELEYEN ‘UNUTMA BENİÇİÇEĞİ’,Ermenilerin hayatında her geçen gün büyüyen bir yere sahip oluyor.ERMENİSOYKIRIMI’NIN 100.YILIANMA ETKİNLİKLERİNİN SEMBOLÜ OLARAK SEÇİLEN BEŞYAPRAKLI(Unutma Beni)ÇİÇEĞİNİN HER BİRYAPRAĞI 1915’TEN SONRA ERMENİLERİN DAĞILDIĞI FARKLI KITALARI TEMSİL EDİYOR.

Beş taçyaprak, ErmeniDiasporası’nın yaşadığı kıtaları temsilederken,‘UnutmaBeni’çiçeğinin üstündekidörtrenkten merkezinde yer alan SİYAH, ERMENİLERİN GEÇMİŞİNİ;onunetrafınıtıpkıSOYKIRIMANITI-Tsitsernakaberd-‘in 12sütunugibisaran SARI renk ise,IŞIĞI veSONSUZLUĞUsimgeliyor.AÇIK MOR bugünü; çiçeğin büyük bölümünü kaplayan koyu mor iseGELECEĞİsimgeliyor.

                Pek çok şeyi birlikte simgeleyen bu çiçek, 2015’in başından itibaren beklenen popülerliğehızla ulaştı. Televizyon sunucuları ve muhabirler (UNUTMA BENİ) rozetleriyle ekrana çıkıyorlardı.Ermenistan’dakisiyasi partiler veDİASPORA’dakisivil toplum kuruluşları da bu sembolübenimseyerek, kendi logolarındakullanmaya başladılar.

                Ermenistan Eğitim veBilimBakanlığı’nın düzenlediği etkinliklerde okullaradagiren‘UNUTMABENİ’çiçeği24Mart’tan beri ülkegenelindeki tüm okullardayetiştirilmeyebaşladı,toplamda1,5milyonadetüretilmesiplanlanan‘UNUTMABENİ ÇİÇEĞİ24 NİSANGÜNÜYERERİVAN’DAKİSOYKIRIM ANITI’NIZİYARET EDENLERE DE DAĞITILACAK.” (Agos gazetesi,17Nisan2015 nüshası).

                Hepimizin bildiği üzere sevgi veminnettarlığınsimgesigüldür. Bu aslında tümdünyadakabulgörmüştür.Peki,Facebook’ungülübırakıp,dünyada var olan100milyon çiçekarasından(tahminen80 ile100 milyon)“UNUTMABENİ” çiçeğini seçmesi ne kadar masum olabilir?

                “Özellikle subliminal denen ve bilinç altına etkiederek normal yaşantımızışekillendirenbirçokolay mevcut vebunu özelliklegörselvesosyal medya sıklıklakullanıyor.Şöyledüşünebiliriz,bu“HATIRLATMA”çiçeğini gördükçe bilincimiz zaman için debunuErmenistan ilebağdaştırıpnormalleştirebilirve“SÖZDEERMENİKATLİAMI”bizler dedâhil tümdünyaya kolaycakabulettirilebilir.

                Busadece birtahmin olsa daYAHUDİolanveFBI,CIAgibikurumlarlabilgilerimizipaylaşanbir sosyalmedya sitesinene kadargüvenebilirsinizki?”(ÇoşkunUygun,yerliteknoloji.net).

                Sözdesoykırımhikâyesihakkında bilgi almak içinBTPGenelBaşkanı Prof.HaydarBaş’ın“ERMENİSOYKIRIMIYALANIVEÇANAKKALEZAFERİ”başlıklıköşeyazısını okumanızısizdeğerli okurlarımatavsiye ediyorum!.. • Pazar 32 ° / 19 ° Güneşli
 • Pazartesi 30 ° / 18 ° Güneşli
 • Salı 28 ° / 18 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

12.07.2020

 • İMSAK 03:54
 • GÜNEŞ 05:44
 • ÖĞLE 13:19
 • İKİNDİ 17:15
 • AKŞAM 20:44
 • YATSI 22:26
 • BIST 100

  114.809%-0,85
 • DOLAR

  6,8684% 0,11
 • EURO

  7,7716% 0,29
 • GRAM ALTIN

  397,12% -0,21
 • ÇEYREK ALTIN

  655,248% -0,21