Murat SERT


ABD İle Anlaşma ABD İle Savaştığımızın Resmi Belgesidir.

ABD İle Anlaşma ABD İle Savaştığımızın Resmi Belgesidir.


Suriye, kartların tekrar tekrar dağıtıldığı bir masa, çünkü bu bölgede görünenin aksine yerel unsurları yanına alan tarafların savaştığı birkaç cephe var. İran, Rusya, Suriye cephesi; ABD cephesi ve Türkiye cephesi. Bir de koalisyon grubu var bunu da anlamak gerçekten zor. Buradaki yerel silahlı unsurlar ve bunlara dışarıdan katılan savaşçı gruplar karşıt ülkelere göre terörist.  Bugün yanınızda yer alıp silahlandırdığınız eğittiğiniz çeteler bir gün yandaşınız olurken bir süre sonra savaştığınız teröristler olabiliyor. Bir dönem onlara destek olurken başka bir dönem yok etmeye çalışıyorsunuz. Artık buradaki savaş Esad rejimini devirmekten çıktı 3 önemli aktörün güç oyunu haline geldi.

PYD/YPG lideri Salih Müslim´in kırımızı halı ile karşılandığı ve Ankara´da resmi temaslarda bulunduğu günleri hatırlar mısınız bilmem. Salih Müslim TV´lerde ?Erdoğan ile evinde görüşüyoruz sonra arkamızdan bize terörist diyor? diye dert yanıyordu. Bir de peşmergenin Türkiye topraklarından geçip PYD/YPG unsurlarına desteğe gittiği dönem var. Kendi elimizle bugün yok etmeye çalıştığımız teröristlere Kuzey Suriye´yi işgal ettirttik.

O dönem Esad´a karşı radikal islamcı sunni gruplar silahlandırılıp destekleniyordu. Esad devrilmeyince ve bölgedeki aktörlerin güç alanları resmiyet kazanmaya başlayınca bu sefer radikal islamcı gruplar hedef gösterilip bahane edilerek Suriye paylaşılmaya başlandı. Türkiye burada hep insancıl kaldı ve bedelin en ağırını ödedi.

Şimdi bize tehdit olan ve sınır güvenliğimize risk oluşturan PYD/YPG´li grupları bölgeden uzaklaştırmaya çalışıyoruz. NATO üyesi Türkiye kendi halkının can ve mal güvenliğini korumak için bölgedeki denetimi eline geçirmek istiyor. Bu gayet makul bir neden, işin ilginç yanı sözde müttefikimiz ABD´nin tutumu. Biz ABD ile aynı saftaysak ve stratejik ortaksak bize destek olmak zorundadır. Ancak iş öyle değil?

Ortada bir Trump gerçeği var, siyasi bir şovmen. Buna Trump karşıtlarının oluşturduğu çevreleri ve Suriye konusunda ütopik düşünceleri olan radikal grupları eklersek karşımıza bir stratejik ortaktan daha ziyade dış politikasında tutarsız tavırlar sergileyen bir devlet olmanın dışında kendi kendini gaza getiren goy goy çetesi çıkıyor ortaya.

Trump akıllı mantıklı bir adam, öyle olmasa bugün ABD´nin başkanı olmazdı. Ama kendisini oraya taşıyan radikal grupların taleplerini de göz ardı edemiyor. Bir yanda haklılığı ortada Türkiye, diğer yanda kendisini başkan yapan radikal gruplar. ABD´nin genel Kürt politikası bir Kürt devletinin ileri karakol devlet olarak kurulmasından yana. Bu amaçla çaba gösteren çalışan birimler var fakat Trump kendi politikaları ile o birimlerle çelişiyor.

ABD muhalefeti de Trump´a saldırmak ve zor durumda bırakabilmek için yakaladıkları yerden vuruyor. Belki de ABD´nin geçmiş dönemlerinden kalan Kürt politikası olmasa ABD ile el ele YPG´yi yok edeceğiz. Fakat Türkiye´nin bölgedeki faaliyetleri ve ilerleyişi Trump dışında birçok çevreyi rahatsız ediyor ve bu konuda ABD yönetimine ciddi baskılar geliyor.  İşte bu baskılar ABD´yi YPG eliyle Türkiye´yi vurmaya itiyor.

Uzun süredir ABD´nin Kürt politikası gereği Kuzey Suriye´ye yapılan askeri yığınak ve oluşturulan terör ordusu, Türkiye´ye karşı ve bölgedeki Kürt egemenliğini korumaya yönelik. Biz açıkça terörist unsurlara karşı harekât yürüttüğümüzü beyan ediyor ve haklı gerekçelerimizi anlatıyoruz. Ancak gel gör ki bize destek olması gereken ABD buradaki terörist grupların yanında yer alarak bize karşı bir duruş sergiliyor. Barış Pınarı Harekatı´nda terör gruplarına karşı mücadele verirken onların hamiliğine soyunan ABD, bu operasyonu durdurabilmek için tehdit ve baskı ile bizi masaya oturtuyor.

Evet bir 120 saatlik ateşkes anlaşması imzaladık ABD ile.  Kim için, terör grupları için. İlginç değil mi terörist unsurlara karşı bir harekât yürütüyorsunuz fakat bir devlet ile 120 saatlik ateşkes anlaşması imzalıyorsunuz. Bu bizim açıkça ABD ile savaştığımızın resmi beyanıdır.

ABD bu anlaşmayı kendi iç kamuoyuna pazarlamak için ateşkes dese de, Türkiye bu ifadeyi sahiplenmeyi reddediyor, bunun yerine ara verme tabirini kullanıyor. Şimdi merakla beklenen 120 saatlik süre sonunda ne olacağı.

Ankara anlaşma için başarı gözüyle baksa bile aslında bir terör grubuna karşı yapılan mücadelede bir devlet ile anlaşmaya varmak skandaldır. ABD´nin muhalif basını açıkça YPG/ABD iş birliği için ?Trump Kürtleri sattı? ifadesini kullanıyor. Muhalif basın Trump´ı zorda bırakabilmek için ?ABD´nin hezimeti Türkiye´nin zaferi? ifadesini kullanıyor.  Tüm bu yaşananlar ve kullanılan ifadeler bizimle ABD´nin YPG eliyle bir savaşın içinde olduğumuzu gösterir. Bu savaşı bitirmenin tek yolu da Suriye´de Esad rejimi ile masada el sıkışıp bölgeden ABD´yi kovmaktır.

ABD´de Ortadoğu konusunda ciddi anlamda faaliyet gösteren güçlü radikal gruplar var. Bu grupların gücünü hiçbir ABD başkanı göz ardı edemez. Bu nedenle ABD ile Ortadoğu´da çıkılan yolda Türkiye yarı yolda kalır. Şimdiye kadar öyle olmadı mı?  Türkiye´nin kendi güvenliği ve istikrarı için yapması gereken tek şey tüm yabancı unsurların bölgeden uzaklaşmasını sağlamak ve yerel halkın kendi kaderini çizmesine yardımcı olmak, katkı sağlamaktır.

Ortadoğu´nun dinamikleri zaten siyasal istikrarsızlık ve bölgesel çatışmalar üzerine kurulu. Çünkü yıllarca başka devletlerin egemenliği altında yaşayan topluluklar bağımsızlığı ve demokrasiyi daha henüz tam olarak sindirebilmiş değil. Türkiye´nin Ortadoğu´daki egemenliğini arttırmasından korkan odaklar hala Türk düşmanlığını yaymaya devam ediyor.

Boşuna demiyorlar Ortadoğu bataklığı diye, çünkü burada yerel ideolojileri anlamayan, yerel siyaseti kendi siyaseti ile özdeşleştiremeyen güçler burada saplanır kalır. Bu coğrafyada geçerli tek bir siyaset vardır o da din siyasetidir.

Bakınız üç tarafımız deniz ama dört bir yanımız çatışma, yüksek teknolojinin ve bilimin dogmatik felsefeyi yok etme mücadelesi. Enerjiye ihtiyaç duyan makinelerin kandan beslenmesi, Çin malı istilasına karşı batının Ortadoğu çıkartması. Tükenmeden, hiç kimsenin kazanamayacağı bir savaş?

Bu savaş hiç bitmeyecek.      Murat SERT 22-10-2019 • Cumartesi 32 ° / 17 ° Güneşli
 • Pazar 32 ° / 19 ° Güneşli
 • Pazartesi 30 ° / 18 ° Güneşli

Balıkesir

11.07.2020

 • İMSAK 03:53
 • GÜNEŞ 05:44
 • ÖĞLE 13:19
 • İKİNDİ 17:15
 • AKŞAM 20:45
 • YATSI 22:27
 • BIST 100

  114.809%-0,85
 • DOLAR

  6,8684% 0,11
 • EURO

  7,7716% 0,29
 • GRAM ALTIN

  397,12% -0,21
 • ÇEYREK ALTIN

  655,248% -0,21