Aran KARAN


VEFA

VEFA


    Üstü tarçınlı, kıvamı yerinde bir boza soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez tatlarından biridir.

Hele yanında yenilen sarı leblebi de oldu mu? İşte o zaman daha bir keyifle yudumlanır bozanın bardağı. Meraklısı bilir, boza denince akla ilk: ?VEFA BOZASI? gelir. Hani şu İstanbul´un şirin ilçelerinden birisi olup ta,1876 yılında Hacı Sadık Bey´in damak zevkimize kazandırdığı boza sayesinde ünlenip, yedi düvelde nam salan ? VEFA ?

    Her ne kadar mevsim kışta olsa, şimdi nereden çıktı bu boza muhabbeti diyenleriniz olabilir.
Efendim anlatayım; Aslında bugün size yazacaklarımın boza ile yakından uzaktan alakası yok. Dünyada ve Ülkemizde bu kadar olay olurken bozanın tarihçesini yazmanın hiçte yeri ve zamanı değil biliyorum. Ama nedense kalemim VEFA duygusu ile ilgili yazmak istiyor bugün. Ama yukarıda yazmış olduğum gibi bozası ile meşhur olan VEFA dan değil de, SADAKAT ve SEVGİYLE BAĞLI OLMA, HATIR BİLME ile aynı anlama sahip olan VEFA dan bahsetmek istiyorum.

  Malumunuz yerel seçimlere çok az bir süre kaldı, partilerin aday belirleme süresinde birçok yerde adaylar belirlenirken, bazı yerlerde partiler adaylarını hala açıklamadılar. Özellikle muhalefet kanadında rüzgârın her an yön değiştirdiği CHP de sular hiç durulmuyor. Parti içinde yaşanan görüş ayrılıkları, İl ve İlçe örgütlerinde yaşanan memnuniyetsizlikler ve ardı ardına gelen istifa açıklamaları seçimler öncesinde CHP´nin işini bir hayli zorlaştırıyor.

 BANDIRMA´DA EN AZINDAN BİR DÖNEM DAHA MİRZA İLE DEVAM EDİLMELİYDİ.

   Bilindiği üzere Sayın MİRZA; CHP içerisinde ilçe başkanlığı, CHP belediye meclis üyeliği, CHP  İl Yönetim Kurulu ve CHP Kurultay delegelikleri görevinde bulunmuş. 2009-2014 yıllarında Bandırma Belediye başkanı yardımcısı olarak görev yapmış ve son yapılan 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Bandırma Belediye başkanlığına seçilmiştir. Peki, CHP neden Bandırma´da Mirza ile devam etmeliydi.

2014 yerel seçimlerinde % 45,83 oy oranıyla seçilmiş bir başkan olarak görev yaptığı süre zarfında adı toplumda tepki çekecek her hangi sansasyonel bir olaya karışmadığı gibi, hiç bir zaman olumsuz haberler ile gündem olmamıştır.

Mevcut bilgi ve birikimi ile adaylığı resmiyet kazanmış diğer adaylara nazaran daha tecrübeli ve siyasi dinamizme sahiptir.

Kapalı Pazar Yeri Projesi, General Balcı Çamlığı, Güneş Enerji Santrali Projesi Kültür Merkezine çevrilen Eski Elektrik Fabrikası, Hobi bahçeleri vb. yatırımlarla ile halkta karşılık bulan beğeni kazanan projelerle imza atmıştır.

Büyükşehir bünyesinde mahalle olarak belediyeye bağlanan köylerin alt yapı ağını genişleterek; Ulaşım, Su ve Kanalizasyon yatırımlarıyla buralara yeni bir çehre kazandırarak, Yeni yapılan yollarla, çevre düzenlemeleri, park ve bahçelerle daha yaşanabilir güzel bir mahalle olmalarını sağlamıştır.  

Mirza çok mükemmel bir başkanlık yaptı, her şeyi dört dörtlük yaptı tekrar seçilmeliydi diye bir iddiam yok, her insanın olduğu gibi Mirza´nın da bazı yanlışlıkları bazı hataları mutlaka oldu. Ama ikinci bir dönemle hem bu yanlışlıkları düzeltmesi hem de eksik kalan MALTA PARKI-CİN ÇUKURU ve LİVATYA SAHİL projelerini tamamlaması için bir şansı daha hak ediyordu.

CHP Parti Meclis Üyeleri adaylık için; Mirza´ya hayır diyerek,? Sen başarısız oldun bak kendi partin bile senin üstünü çizdi. ? diyecek rakip parti adaylarına koz vermemeliydi. Tam tersine ( şayet adaylığının reddi için toplumun bilmediği çok geçerli bir sebep yoksa ) MİRZA İLE YOLA devam ediyoruz. Adayımız Mirza diyerek güçlü bir mesaj vererek, çalışmalarından dolayı hem başkanı tekrardan ödüllendirmeli, hem ilçe örgütünü ikilemde bırakmadan seçim öncesinde seçmenine moral motivasyon sağlayacak birlik mesajı vermeliydi.

Sonuç olarak; Sayın Mirza Üniversite yıllarında başlayan siyasi yaşamında, çizgisini hiç bozmadan emek ve çaba sarf ederek bugünlere gelmiş son derece tecrübeli bir siyasetçidir.  Yaşamının hatırı sayılır bir dönemini siyasete adayan ve uzun yıllar boyunca çeşitli kademelerde gönül verdiği Partisi CHP için mücadele veren MİRZA bence CHP de en azından bir dönem daha Belediye Başkanlığı görevi için aday gösterilmeyi hak ediyordu.

 CHP Parti Meclis Üyeleri bu görevi en azından bir kez daha Mirza´ya vererek emektar gönül daşına VEFA gösterebilirdi.

ARAN KARAN twitter.com/adige1864arnkrn /   arnkrn1907@gmail.com • Cumartesi 32 ° / 17 ° Güneşli
 • Pazar 32 ° / 19 ° Güneşli
 • Pazartesi 30 ° / 18 ° Güneşli

Balıkesir

11.07.2020

 • İMSAK 03:53
 • GÜNEŞ 05:44
 • ÖĞLE 13:19
 • İKİNDİ 17:15
 • AKŞAM 20:45
 • YATSI 22:27
 • BIST 100

  114.809%-0,85
 • DOLAR

  6,8684% 0,11
 • EURO

  7,7716% 0,29
 • GRAM ALTIN

  397,12% -0,21
 • ÇEYREK ALTIN

  655,248% -0,21