Anahtar Kelimeler: Turan Uygarlığı Teşkilatlanıyor
  • Cumartesi 33 ° / 20 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 32 ° / 21 ° Fırtına
  • Pazartesi 31 ° / 21 ° Güneşli

Balıkesir

08.08.2020

  • İMSAK 04:30
  • GÜNEŞ 06:07
  • ÖĞLE 13:19
  • İKİNDİ 17:09
  • AKŞAM 20:21
  • YATSI 21:51

Turan Uygarlığı Teşkilatlanıyor

Balıkesir İl Başkanlığının ardından, Bandırma ve Erdek’te görevlendirmeler yapıldı.

Beş yıl önce Ankara’da Recep Derviş Var tarafından kurulan ve 15 ilde kuruluş çalışmalarını tamamlayıp, 66 İlde kuruluş çalışmaları devam eden Turan Uygarlığı Eğitim ve Kültür derneği Ocaklar’da buluştu.

 

Turan Uygarlığı Eğitim ve Kültür Derneği Balıkesir İl Başkanı Barış Usta’nın yanı sıra İl yönetim kurulu İş dünyasından sorumlu Başkan yardımcıları Yücel İnce, Ahmet Pehlivanoğlu, Mahmut Yoğurtçu, İlker Oruç, Tarık Özkılıç, Sağlıktan sorumlu İl Başkan yardımcısı Dr. Günay Şahin, Hukuk İşleri Başkanı Av. Baki Özyılmaz, Spor’dan sorumlu Başkan Hakan İtmiş, Teşkilat Başkanı Osman Nuri Kale, İl genel Sekreteri ve İdari İşler sorumlu İsmail İdiz, Bandırma İlçe Başkanı Hamdi Şahin’in hazır bululduğu Ocaklar buluşmasında Erdek İlçe Başkanlığına atanan Serdar Tosun’a Turan Uygarlığı rozeti takılarak yeni görevinde başarı dileğinde bulunuldu.

Turan Uygarlığı Eğitim ve Kültür Derneği Balıkesir İl Başkanı Barış Usta yaptığı açıklamada 81 il, 957 ilçede kuruluş çalışmalarının hızla sürdüğünü, Balıkesir il Başkanlığı olarak gelinen noktada Bandırma’dan sonra Erdek’teki görevlendirmelerin tamamlandığını açıkladı.

Başkan Barış Usta yaptığı açıklamada;

“Türk dünyasına Elbağrım namular.

Hiç bir siyasi parti ile yakından uzaktan alakalısı olmayan, HDP hariç her siyasi partiye eşit mesafede olup, Türk milletinin seçtiği iktidara, Türk milletinin seçtiği muhalefete saygılı olan,

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yanında, vatansever bir hareket olup, sınırlarımız dışına çıktığımızda Turan coğrafyasındaki 40 Türk yurdundaki Türk ve akraba toplulukları ile işte dilde fikirde kültürde tarihte birliği sağlamaya çalışan bir köprüdür.

Ayrımı sadece şudur.

 iyi insan kötü insan.

Kötü insan bizden değildir.

İyi insanın inancı mezhebi siyasi görüşü bizi ilgilendirmez. Devletini vatanını bayrağını seven herkesi mili birlik beraberliğe davet ederek, milli Türk ilkeleri ile Türklük şuurunu yaşamaya davet ederek,

Turan 'a Kızılelma'ya gider ve uygulamalı çalışır.

Dünya'ya nizam devletlere adalet milletlere hürriyet veren, başlıya baş eğdiren dizliye diz çöktüren, Mançurya yaylarından Macar ovalarına, Sibirya bozkırlarından Arap çöllerine egemenlik kuran ebedi Türk devlet teşkilatıdır.”

“ÜLKÜMÜZ “

Milli görüntü, milli duruş, milli davranış, milli tutum ve milli olmak büyük Türk ulusunun kendine özgü saydığı ve sahip olmak ile övündüğü toplumsal ve kültürel öğelerdir. Ulusça kullanılan hiç bir gücün etkileyemeyeceği kuvvettir. Türk milletinin kendine has düşünüş ve yaşayış biçimi dil, töre, kültür, gelenek, toplumsal değer yargıları ve kuralları ile oluşan özellikler bütünüdür. Ülkümüz milli hüviyettir, milli değerleri yaşatmak geliştirmek güçlendirmektir.

“TURAN”

Dünyadaki bütün Türk ve akraba toplulukları aynı kültür ve dil grubu mensubudur, bir uyum içindedir ve adı TURAN'dır düşüncesi ile hareket ederek bütün Türk Turan topluluklarıyla ortak kültür, dil, tarih, yazı, folklor, edebiyat, sanat, sosyal ve ekonomik alanlarda çalışmalar yapıp binlerce yıllık köklü Türk uygarlığını dünyada araştırmak, tanıtmak, Türk ve dünya topluluklarına Türk kültürünün zenginliğini Türk milli duygu ve düşüncesinin yüksek ahlak değerlerini tanıtıp anlatmak, Türk Turan birliğinin dilde işte fikirde birlik düşüncesi esas alınarak dünya Türklerine bildirmektir. Kuruluşumuzun amacı yüksek milli Türk varlığıdır. Esas olarak tek dil tek millet tek devlet tek bayrak tek vatan ilkesini güder.

“ARMAMIZ”

32 Temren (ok ucu); sıraya dizili şekilde tarihte kurulan 32 hanedanlık uç devletini, Turan-Türk uygarlık güneşini temsil eder. Çember içindeki yazılar; Turan Törük Bil tamga yazısıdır. Üstteki sağdan sola doğru Mengü Tangrı'nın gücüdür. Altta Mengü Törük Edis Egemendir yazar. Yazıların arasındaki tamgalar; Sağdaki tamga Kızılelmayı, Egemenliği, Edis'i (yönetim merkezini) temsil eder. Soldaki tamga Kut'u, Ulus'u, Töreyi temsil eder. Sekiz köşeli yıldız, Türk uygarlık yıldızını temsil eder. Çevresindeki 16 yıldız tarihte kurulan 16 büyük Tanyuluk (imparatorluk)u temsil eder. İçteki 16 köşeli parıltılı Fors Türk Devlet Güneşini temsil eder.

“BAYRAĞIMIZ”

Gök filama üzerine 40 yıldız; Turanın 40 yurdunu temsil eder. Ay (Hilal) Türklüğü temsil eder.  Altta olan ağaç; Türk uygarlığı kültürel yaşam-hayat ağacını temsil eder. Motifler; Türk kültür-sanat işlemelerini temsil eder. Motiflerde ki Törük Bil tamga yazısı olup sağdan sola uzanan yazı "Turan Uyum" olarak okunur. Üçlü ağacın üzerinde, dörtlü motiflerde olan yedi adet sekiz köşeli yıldırlar; büyük türk uygarlığının dünyanın yedi yereltinde (coğrafyasında) egemenlik kurduğunu, Doğuyu, Batıyı, Göğü temsil eder. Motiflerin sağ başındaki tamga; Kızılelmayı, Edis'i, Egemenliği temsil eder. Motiflerin sol başındaki tamga; Kut'u, Ulusu, Töreyi temsil eder.