• Cuma 29 ° / 16 ° Güneşli
  • Cumartesi 32 ° / 17 ° Güneşli
  • Pazar 32 ° / 19 ° Güneşli

Balıkesir

10.07.2020

  • İMSAK 03:52
  • GÜNEŞ 05:43
  • ÖĞLE 13:19
  • İKİNDİ 17:15
  • AKŞAM 20:45
  • YATSI 22:28

Sarı’dan ”Bandırma Manşet”e özel açıklamalar

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı: “Belediyemizin ekonomik durumunda önemli düzelme var”

Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, çeşitli konular hakkında düşüncelerini açıkladı.

DIŞ POLİTİKAMIZ YANLIŞ

Atatürk Cumhuriyeti sınırlarının güvenliğinin önemine işaret eden Sarı, şu değerlendirmede bulundu:

"Emperyalist güçlere inanarak yürüttüğümüz dış politikamızın hatalı olduğunu görüyoruz. Aslında bir yerde de bu coğrafyada var olmanın bedelini ödüyoruz. Gerekirse hepimiz, kanımızın son damlasına kadar bu toprakları koruman için mücadele veririz ve şehit oluruz. Ancak siyasilerin hataları sonucu verdiğimiz şehitler de yüreğimizi burkar. Keşke 34 şehit vermeden önce 'İdlib Bahar Kalkanı' operasyonunu başlatabilseydik. 34 şehit verdik, 34 dünya yerle bir oldu. Biz, süper güç değiliz. Tüm dünyanın kabul ettiği Suriye yönetimini kabul etmememiz anlaşılır iş değil. Yapacağımız bu çeşit operasyonlarda mutlaka Birleşmiş Milletler ve NATO'yu da arkamıza almak zorundayız. Tabii ki, hükümetin, sınırlarımız dışında böyle bir tampon bölge oluşturarak teröristlere geçit vermeme düşüncesini anlıyoruz. Ancak bunu gerçekleştirmeye çalışırken de gerekli destekleri yanına almasını bekliyoruz."

ERDEK'E BAKIŞ

Erdek kanalizasyonunun 1974, su projesinin ise 2000-2001 yıllarında hizmete girdiğine işaret eden Sarı, şunları söyledi:

"50 yıllık hayalimiz olan doğalgaza da artık kavuştuk. 10 ay önce Erdek merkezine doğalgazı soktuk. Bu yıl içinde Sahil ve Ocaklar mahallelerine de doğalgaz bağlanacak. Ancak doğalgaz, stratejik bir konu. Altyapısının güvenli olması, basınç durumunun ölçülmesi gerekiyor. Bu nedenle yolların onarımı biraz gecikecek. Şimdilik kısmi onarımlar yapıyoruz. Çünkü yakında kanalizasyon çalışmalarına da başlanacağı için yollar yeniden kazılacak. Kısacası Erdek'teki yolların tam anlamıyla düzenli duruma gelmesi için 1,5-2 yıl geçecek gibi görünüyor."

Balıkesir'in Büyükşehir olmasından sonra gelirlerinin yüzde 49'unun Büyükşehir'e gittiğine işaret eden Sarı, İller Bankası paylarının da yüze 40'lık bölümünün kesildiğini belirtti. Büyükşehir'den, belediye olarak alacaklarının 8 milyon lirayı bulduğunu, buna 2019 yılının dahil olmadığını bildiren Sarı, "Büyükşehir Belediyesi, bizim adımıza kestiği katı atık bedellerinden bize bugüne kadar delikli bir kuruş bile ödeme yapmadı" dedi.

Tüm ekonomik sıkıntılarına karşın belediye olarak hiçbir mülklerini satmadıklarına dikkati çeken Sarı, şöyle konuştu:

“Nakit sıkıntımız olduğu doğru. Ancak alacak-borç dengesini sağladık, hatta alacaklarımız, borçlarımızı geçti. Hiç yeni borç yapmadık. Bu arada son çıkan imar affı nedeniyle belediyenin 6,5 milyon liralık geliri de gitti. Belediyemizin ekonomik durumunda ciddi bir düzelme var. 15-16 aydır maaş alamamalarına karşın işlerini hiç sabote etmeyen personelimize bir kez daha teşekkür ederim. Onlara güvenimi hiç boşa çıkarmadılar. Mayıs ayından sonra onların maaş sıkıntılarında önemli bir düzelme olacağını söyleyebilirim.”

ZEYTİNLİADA’YI BİZ İŞLETMEK İSTİYORUZ

Belediyenin Vergi Dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcuna karşı Maliye Bakanlığı’na belediyeye ait 27 yerdeki kamu alacakları için mahsuplaşma önerisinde bulunduklarını belirten Sarı, bu konuda yanıt beklediklerini bildirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, mülkiyeti kendisinde bulunan tarihi ve arkeolojik yerleri kendisine bağlı DÖSİM aracılığıyla işlettiğini vurgulayan Sarı, şunları aktardı:

“Bakanlık yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, Zeytinliada’nın tapusunun bizde olduğunu belirtince, belediye olarak bizim işletmemizde bir sakınca bulunmadığını bildirdiler. Adayı kendimiz işletmek istiyoruz.”

Son altı yılda belediyenin 57 milyon dolarlık borcunu ödediklerine işaret eden Sarı, Şirinçavuş Mahallesi’nde kurulmak istenen, sanayi tesisleri için Çevre Bakanlığı’nın Çevre Düzeni Planı’nın iptali konusunda açtıkları davanın halen Danıştay Yüksek Kurulu’nda bulunduğunu belirtti.

YAPAKÇI’YA TEŞEKKÜR

Görevden uzak olduğu 11 ay 20 günlük süre içinde belediye başkanlığına vekalet eden Hasan Yapakçı’ya da teşekkür eden Sarı, “Hasan Bey, kendisine güvenerek bıraktığım bu görevi başarıyla yürüttü. Kendisine güvenimi boşa çıkarmadı. Ona da emekleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.  ÖNDER BALIKÇI