Emirhan Kozan
20.12.2019 11:13:35
El atılmadık bir adamız vardı. Onu da ranta kurban vermeyiz. Birlikten kuvvet doğar. Herkesi tepki göstermeye davet ediyorum. Muhtarlarımıza teşekkür ediyorum

Ali önder bozyap
20.12.2019 15:12:09
Muhtarlarımızı yaptıkları bu eylemden dolayı kutluyorum ve sonuna kadar destekliyorum.

Oguz levent caliskan
20.12.2019 21:10:57
Onlar yanlız değil, adamiz için köyümüz için biz de yanlarındayiz,ne gerekiyorsa yapılacak,bu hain istila bertaraf edilinceye kadar.

yurdagun goker
23.12.2019 11:48:15
bır ınsan kendı ulkesıne zarar verıyorsa O ZAVALLI YA INSAN DEGILDIR ya da O ULKEYE ZARAR VERMEYE KARAR VERMIS BIR ALCAK bılmıyorum bunlar hangı gruba aıt yaratıklar. Allah bıldıgı gıbı yapsın Bu ısı bızlerın cozmesını arzu ederlerse tehdıt degıl amaaaaa cok pısman olurlar Adamıza sahıp cıkan Kardes-le rıme ve de adamızın muhtarları olan beylere kalpten tesekkurler

birol tepe
4.01.2020 00:15:07
çok güzel örnek muhtarlar dayanışması o adada yaşayan insanlara saygısızlık yapan kişiler gitsinler başka yerde avlansınlar birde bunların avlanma ruhsatı yada devlete ödediği vergi bunlarıda göz önünde bulundurmaları gerekir bu şerefsizlerin ülke boş bir yola girmiş herkes rand peşinde devlet milleti unuttu

Anahtar Kelimeler: Paşaların kemikleri sızladı.
  • Pazar 14 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 18 ° / 1 ° Güneşli
  • Salı 17 ° / 5 ° Güneşli

Balıkesir

23.02.2020

  • İMSAK 06:22
  • GÜNEŞ 07:44
  • ÖĞLE 13:27
  • İKİNDİ 16:29
  • AKŞAM 19:00
  • YATSI 20:17

Paşaların kemikleri sızladı.

Paşalimanı, ezelden beri böyle işgal görmedi.

Tarihin derinliklerinde Osmanlı Paşalarının donanmalarına, ordularını barındıran, bu nedenle adı "Paşalimanı" olarak tarihe geçen Paşalimanı şimdi Midye korsanlarının işgali altında

İçinde 5 mahallenin yaşam sürdüğü Paşalimanı, Gözden uzak, gönülden ırak diye kaderine terk edilsede burada yaşayıp ata yadigarı toprağını, denizini savunan bir yudum Don-Kişot'un tahta takaları ile, Çelik zıhlı Midye filolarına karşı mücadelesi sürüyor.

Paşalimanlıların makûs kaderlerini değiştirme adına verdikleri çaba şimdi, Midye çiftliği istilasına karşı sürüyor.

Mazisinde suyu, denizi, balığı, meyve bahçeleri ve doğal avlağı ile yaşam kaynağı olarak gösterilip lokman hekimlerin psikolojik buhranı atlatmaları noktasında reçete olarak yazdıkları Paşalimanı son yıllarda değil psikolojik rahatsızlıklara çözüm üretmek içinde bulunan 5 köyün ve sakinlerini  yaşanan olaylar karşısında ruhsal bunalımdan kurtaramıyor.

“Ana karada ne varsa, Paşalimanında o olacak” diye verilen sözlerin ardından kaç yıl geçti. Kaç Muhtar eskitti Paşalimanı sakinleri bilinmez.

31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde yine aynı vaatleri tekrar tekrar dinleme işkencesine tabi olan Paşalimanlılar, Deniz ve Kara ulaşımı beklentilerini karşılama özlemi ile yanıp tutuşurken Ada’yı sahipsiz mecra olarak görüp son sistem otomatik tüfeklerle fet edip “Paintball” oynadıklarını sanan avcılar, hevesi gursaklarında kalınca sanal alemde cahillikle yaftaladıkları Paşalimanı muhtarları bugün yeni bir direniş ile Midye çiftliklerine karşı mücadele diyor.

Tarihi Paşalimanı adası halkı ekonomik anlamda katma değer yaratacak Balık ve Zeytinciliklerine bir nebze olsun katkı sağlayan tatil sezonu ekonomilerini geliştirecek projelerin hayata geçmesini beklerken Midye çiftliklerinin istilası ile mücadelerini karadan denize çektiler.

Sayısız Midye çiftliği ile güzelim koyların heba edilmesine gönlü razı olmayan Paşalimanı adasının 5 yerleşim yeri Muhtarı bindikleri taka ile çıktıkları denizde Midye korsanlarına kafa tuttular.

Davranışın karşılığındaki riski göze alarak körfezlerini istila eden Midye çiftliklerine karşı Don-Kişot tavrıyla mücadeleye girişen Paşalimanı muhtarları bu kez tavırlarının ciddi olduğunu, kıyılarını hoyratça istila eden Midye çiftliklerine karşı her türlü mücadeleyi hep birlikte sürdüreceklerini açıkladılar.

Paşalimanı mahallesi Muhtarı Deniz Kıran, Harmanlı Mahallesi Muhtarı Yılmaz Övsene,  Balıklı Mahallesi Muhtarı Nihat Karışık, Poyrazlı Mahallesi Muhtarı Kamil Örnekli, Tuzla Mahallesi Muhtarı Ramazan Serin, yaptıkları ortak açıklamada Midye çiftliklerinin ada çevresinde yaşam şartlarını olumsuz etkilediğini, Çiftliklerin ruhsatlandırma aşamasında ÇED engelini nasıl aştıklarını, bu anlamda zorunlu olan toplantıların mahalde yapılması gerekirken ilgisiz adreslerde yapılarak ada halkının bilgisiz bırakıldığı iddiasında bulundular.

Paşalimanı Muhtarları, konunun yerelde çözüm bulmaması halinde Meclise ve Cumhurbaşkanlığına taşıyarak haklı mücadelelerini sonuna dek sürdüreceklerini belirttiler.