Anahtar Kelimeler: Önlemler arttırılıyor
  • Çarşamba 13 ° / 6 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 14 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 16 ° / 3 ° Güneşli

Balıkesir

08.04.2020

  • İMSAK 05:08
  • GÜNEŞ 06:35
  • ÖĞLE 13:15
  • İKİNDİ 16:53
  • AKŞAM 19:46
  • YATSI 21:07

Önlemler arttırılıyor

Valilik, Diyanetin açıklamasını yayımladı, Vakit ezanları okunacak, Camide namaz kılınmayacak.

Dünyayı kasıp kavuran Küresel Coronavirisü önlemleri, Ulusal Bilim kurulun tarafından alınan önlemler doğrultusunda en zararsız şekilde atlatmanın çabaları sürüyor.

İbadet anlamında ezan ile camiye gelen cemaat'in bir arada namaz kılmasının sakıncalı olduğu görüşüne varan Bakanlığı verdiği görüş sonrası Diyanet kaleme aldığı genelge ile tüm Müftülüklere yaptığı çağrı, bugün Balıkesir valiliği tarafından da yenilendi.

İşte o bildiri; 

Değerli Balıkesirli Hemşehrilerimiz,
İnsanın can güvenliğini sağlamak İslam'ın ana gayelerinden biridir. Nitekim, "Def‘-i mefâsid, celb-i menâfi'den evlâdır" (Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir) şeklindeki genel kural, İslam hukukunun temel ilkelerindendir.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Kovid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından cami ve mescitlerde Cuma namazı başta olmak üzere namazların cemaatle beraber kılınmasına ara verilmiştir.
Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı 19.03.2020 tarih ve 278162 sayılı yazıları ile
20.03.2020 günü Cuma namazı ve 21.03.2020 Cumartesi günü Miraç Kandili ile ilgili olarak camilerimizin (kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacağı ve Cuma namazı için sala okunmayacağı talimatlandırmıştır.
Ancak hem sosyal medya mesajlarında hem de yaşanan bazı olaylardan; yaşanan salgını ve vatandaşlarımızın dini duygularını istismar etmek isteyen bazı kişi veya grupların vatandaşlarımızın sağlığı için camilerimiz de alınan bu önlemi zafiyete uğratmak veya alınan önlemlerde zafiyet olduğu algısı üzerinden konuyu başka alanlara çekmek isteyebilir.
Tüm vatandaşlarımızdan, yaşanan salgını ve dini duygularımızı istismar ve provoke etmek isteyen kişi, grup ya da paylaşımlara kesinlikle itibar etmemelerini önemle rica ederiz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Balıkesir Valiliği