demokrat
3.02.2020 14:59:18
Üst kimlik dayatması mı...Kimmiş onu dayatan çdyliler...Bu ülkede Türk Milleti olmanın neresi dayatma...Boş laflarla siyaset olmaz.Türk Milleti bir üst kimliktir,rahatsızlığı olan varsa,kendi kimliği nerede ise oraya kadar yolu var.

  • Pazar 14 ° / 7 ° Fırtına
  • Pazartesi 15 ° / 7 ° Fırtına
  • Salı 19 ° / 6 ° Fırtına

Balıkesir

29.03.2020

  • İMSAK 05:26
  • GÜNEŞ 06:50
  • ÖĞLE 13:18
  • İKİNDİ 16:50
  • AKŞAM 19:36
  • YATSI 20:55

ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİNDEN ÇERKES DERNEĞİNE ZİYARET

Bandırma Kuzey Kafkasya Kültür Derneğine tanışma ve dayanışma amaçlı bir ziyarette bulundu.

Çoğulcu Demokrasi Partisi  (ÇDB) Genel Başkanı Faruk Arslandok ve beraberindeki heyet Bandırma Kuzey Kafkasya Kültür Derneğine tanışma ve dayanışma amaçlı bir ziyarette bulundu.

 Şehrimizde bulunan ve bölgemizdeki Çerkezlerin buluşma yeri olan Bandırma Kuzey Kafkasya Kültür Derneği Pazar günü akşamı dernek lokalinde ÇDP’lileri misafir etti.

  Dernek başkanı Turhan Acar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaret oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti. Turhan Acar’ın misafirlerine hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında siyasi yelpazede mücadele eden ÇDP’ ye başarılar dileyerek sözü Genel başkan Faruk Arslandok’a verdi.

Genel başkan Faruk Arslandok, başkan Turhan Acar’a teşekkür ederek, 2014 yılında kurulan partileri hakkında üyelere kısa bir bilgi verdi. Arslandok konuşmasında ayrıca şu ifadelerde bulundu.” Partisinin bir kitle partisi olarak, tüm halkların eşit yurttaş olduğu, Üst kimlik dayatması olmayan, Her kimliğin kaynaklardan eşit düzeyde faydalandığı, Vicdanı ve insanlık onurunu ön planda tutan çoğulcu demokrasiyi önemseyen bir parti olduğuna vurgu yaptı. Önceliğimiz, Ülkenin; Demokrat, çoğulcu, eşitlikçi ve katılımcı yapıyla yönetilmesidir. Bu amaçla tüm Çerkezleri hemşerilerimizi bu partiye üye olmaya davet ediyorum “ dedi.

Arslandok ayrıca ‘Çerkezlerin büyük ölçüde asimilasyona uğradığına vurgu yaparak Türkiye’deki Çerkez Diasporasının İlk Gazetesi Ğoaze (rehber) Osmanlının son dönemlerinde 1911-1914 lü yıllarda yayımlandığını, Ayrıca Çerkezlerin kurduğu Çerkes ittihad ve teavün cemiyeti, Çerkezce eğitim veren Çerkes numune mektebi gibi kurumlarla Çerkezlerin o günkü şartlarda birçok imkândan faydalandığına dikkat çekerek, “Ne yazık ki bu bahsettiğimiz kurumlarımız değerlerimiz daha sonrasında kapatılmış ve günümüzde Çerkezler özellikle başta dil konusu olmak üzere asimilasyon politikaları ile güçsüz ve zayıf bırakılmıştır. Oysaki gerçek demokrasiler de, eşitlikçi ve katılımcı yapıyla başta eğitim ve dil gibi konular olmak üzere çok daha fazla imkânlardan faydalanabiliyor olmamız gerekirdi .”  dedi.

 Üyelerden gelen Çerkez Ethem ile ilgili bir soru üzerine ise Arslandok şu açıklamada bulundu; Çerkez Ethem asla bir vatan haini değildir. Kurtuluş savaşında büyük mücadeleler vermiş bir kahraman olarak kendisine iade-i itibar verilmesi gereken bir insandır. Ama maalesef siyasi ortamda Çerkez Ethem isminin her hangi bir karşılığı olmadığından bu itibar verilememektedir. Bu da oldukça üzücüdür.” Şeklinde açıklamada bulundu. Bir daha böyle bir ortamda buluşmak üzere diyerek dernek yetkilileri ve üyelerle vedalaşan Faruk Arslandok ve beraberindeki heyet daha sona şehrimizden ayrıldı.     HABER ve FOTOĞRAFLAR: ARAN KARAN