• Pazar 14 ° / 7 ° Fırtına
  • Pazartesi 15 ° / 7 ° Fırtına
  • Salı 19 ° / 6 ° Fırtına

Balıkesir

29.03.2020

  • İMSAK 05:26
  • GÜNEŞ 06:50
  • ÖĞLE 13:18
  • İKİNDİ 16:50
  • AKŞAM 19:36
  • YATSI 20:55

Biga’nın 'Efsane Başkanı' Hayatını Kaybetti

Biga ilçesinde 3 dönem belediye başkanlığı yapan Şükrü Kemerli (66) yakalandığı amansız hastalığın pençesinden kurtulamayarak vefat etti.

    Emir KAVAS                                                     BİGA/ÇANAKKALE  

Spor dünyasından siyaset dünyasına uzanan arterde 1989 yılında aday olduğu SHP’den seçimleri kazanarak Belediye Başkanı olduğu Biga’da 29 Mart 1989’dan 28 Mart Mart 2004 yılına dek 3 dönem 15 yıl aralıksız görev yapan Şükrü Kemerli (66) vefat etti.

Şükrü Kemerli bir süredir tedavi gördüğü Bandırma Devlet Hastanesi’nde dün akşam saatlerinde yaşama veda etti. Kemerli’nin ölümü Biga’da ve Çanakkale’de derin üzüntü yarattı. Kemerli’nin Biga’nın siyasi yaşamında oynadığı rolün yanı sıra dostları da bugün derin üzüntü yaşadılar. Bigalılar Kemerli’nin pozitif ve nazik ruhlu tavırlarını asla unutmayacaklar. Kemerli halkçı ve Biga sevdalısı olarak tanınıyor.

Şükrü Kemerli‘nin cenazesi Hakkın 24 Mart 2020 Salı bugün Saat 14:30’da Biga Sitelerdeki Onbeş Evler’deki evinden dualarla alınarak saat 15:00’te Karaçayır Mezarlığı’nda kılınan Cenaze Namazı ardından ebedi istirahatgahına defnedildi.

Küresel felaket Koronavirüs’ün Ulusal etkileri kapsamında Camiye getirilmeden Şirintepedeki evinden alınarak Karaçayır Kabristanlığında ebedi istirahatgahına defnedilen Şükrü Kemerli’yi son yolculuğunda Biga’lılar yalnız bırakmadı.

Yasaklara rağmen başta Biga Belediye başkanı Bülent Erdoğan olmak üzere, siyasi parti ilçe başkanları, yönetim kurulları, kurum ve kuruluşları üst düzey yöneticileri, Sivil toplum kuruluşları yanı sıra Kemerli ailesini yakınları, eş ve dostlarının katıldığı cenazede hüzün ve gözyaşı vardı.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ; “Biga’mızda üç dönem başarıyla belediye başkanlığımızı yapmış değerli abimiz Şükrü Kemerli’nin hayata gözlerini yumduğunu üzüntüyle öğrendim. Bilgili, beyefendi ve mütevazi kişiliğiyle hepimize örnek olmuş bir insandı. Allah rahmet eylesin mekânı cennet olsun“ ifadelerine yer verdi.

CHP Biga İlçe Başkanlığı ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında; “15 yıl gibi uzun bir süre Bigamızda belediye başkanlığı yapan ve örnek gösterilecek belediyecilik uygulamalarıyla efsane başkan olarak anılan Şükrü Kemerli’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun” mesajı paylaşıldı.

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz; “Biga’da geçmiş dönem belediye başkanımız Şükrü Kemerli ebediyete intikal ettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Derin üzüntü içinde ailesine, sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Bir önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık da derin üzüntüsünü dile getirirken; “Siyasete girmemde büyük pay sahibi olan, benim için her zaman çok değerli ağabeyim olarak kalacak, kendisinden çok şey öğrendiğim, her zaman desteklerini eksik etmeyen kıymetli büyüğüm Şükrü Kemerli’nin vefat haberini aldım. Çok üzgünüm. Allah yakınlarına ve tüm Bigalılara sabırlar versin. Allah hepimize sabır versin. Başımız sağ olsun. Çok önemli bir değeri kaybettik” ifadelerini kullandı.

Çanakkaleli deneyimli Gazeteci Güngör Yıldız da Şükrü Kemerli için; “Bigalıların efsane başkan lakabı taktıkları, sağcısı solcusu her kesimin oyunu alıp beğenisini kazanan Şükrü Kemerli, uzun bir süredir rahatsızlığından dolayı sevenlerini üzüyordu. Biga belediye Başkanlığı döneminde ilçeyi toplu konut ile tanıştıran, kamulaştırma çalışmasını halkın da onayını alarak kimseyi kırmadan hizmet yaptı. SHP döneminde göreve gelen Şükrü Kemerli’nin döneminde; Çanakkale’de İsmail Özay, Kocaeli’de Sefa Sirmen, Ankara’da Murat Karayalçın, Antep’te Celal Doğan, Denizli’de Ali Marım, İzmir’de Yüksel Çakmurlu yılların belediye başkanıydı” ifadelerini kullandı.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan da haberin duyulmasının ardından taziye mesajı yayınladılar. Başkanlığını yaptığı Bigaspor kulübü, MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya da Şükrü Kemerli için taziye mesajı yayınladı.

Şükrü Kemerli ilk, orta ve liseyi Biga’da okudu. 1975 yılında İstanbul İktisadi ilimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. 1989 yılında Biga Belediye Başkanı seçildi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden 3 dönem belediye başkanlığı yaptı. Kemerli, evli ve 2 çocuk babası idi.