• Cumartesi 8 ° / 3 ° Bulutlu
  • Pazar 14 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 18 ° / 1 ° Güneşli

Balıkesir

22.02.2020

  • İMSAK 06:23
  • GÜNEŞ 07:46
  • ÖĞLE 13:27
  • İKİNDİ 16:28
  • AKŞAM 18:58
  • YATSI 20:16

“Otizmin farkındayız ve onların yanındayız”

Psikiyatri Uzmanı Doktor Deniz Yıldız:Aksaray’da yaşanan ‘otizmli çocukların yuhalanması’ haberinin ardından konu ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Psikiyatri Uzmanı Doktor Deniz Yıldız: “Otizmin farkındayız ve onların yanındayız” 

Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Yıldız, Aksaray’da yaşanan ‘otizmli çocukların yuhalanması’ haberinin ardından konu ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Bandırma Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezinden Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Yıldız: “Otizmin farkındayız ve onların yanındayız” başlıklı sosyal medya paylaşımında: “Bugün bir kaynaştırma öğrencisi ile birlikte okula göndermeye çekinen veli, ilerde çocuğun gözlük takarsa veya sivilcesi tüm yüzünü kaplarsa, boyu fazla uzun veya çok kısa kalırsa; kendi çocuğuyla da dalga geçilecek bir öğrenci topluluğu yarattığını görmezden geliyor” dedi. 

Uzm. Dr. Deniz Yıldız, Aksaray’da bir okulda yaşanan otizmli öğrencilerin okulda istenmemesi ve velilerin otizmli çocukları yuhalaması olayının çok üzücü olduğunu söyleyerek konu ile ilgili şunları belirtti: “İnsan toplumsal bir varlıktır. Var olabilmemiz için öteki ile sağlıklı bir iletişim kurmamız gerekir.  Her  ben (öz) toplumsal  ve  iletişimsel  bir varlık olması nedeni ile hem  “ben”  hem  de  “öteki”dir;  Çünkü  insan  başkasının  başkası,  ötekinin  ötekisidir. İnsan  başkasının  başkası  olduğu  gibi,  kimi  zaman  da  kendisinin ötekisidir. Kendisiyle  tartışan,  kendisini  eleştiren  kişiler,  özünde  ötekini  taşıyabilen kişilerdir. Dolayısıyla  BEN oluş  ile  öteki  oluş  bir  aradadır. Ağaç yaşken eğilir. Nasıl bir toplum istiyorsanız öyle geliştirirsiniz çocuklarınızı, değil mi? Bugün bir kaynaştırma öğrencisi ile birlikte okula göndermeye çekinen veli, ilerde çocuğun gözlük takarsa veya sivilcesi tüm yüzünü kaplarsa boyu fazla uzun veya çok kısa kalırsa; kendi çocuğuyla da dalga geçilecek bir öğrenci topluluğu yarattığını görmezden geliyor. Öteki olmak çok da zor değil şu dünyada! Daha iyi bir birey yetiştirmek için kaynaştırma öğrencilerinin ayrımcılığına DUR demeli...