Samet Ocaklı
6.01.2020 09:12:19
1- Şehit sayımız Genelkurmay kayıtlarında 43 bin küsûrdadır. Rus kaynaklarda da açıklanan rakamlar bu rakamdan düşüktür. 2-Tek kurşun atmadan donarak şehit oldular ifadesi yalandır Türk askerinin orada zaferleri vardır. Bu yalan 1920'lerde uydurulmuş bir yalandır nedeni Ankara'ya yaranmaktır. 6-7-8 Kasım'da Köprüköy Muharebeleri yapılmıştır. Rus Orduları yenilmiştir.18-20 Kasım'da Azap Muharebeleri yapılmış ve Türk Ordusu bu muharebeleri de kazanmıştır. 3 - Murat BARDAKÇI bakın ne yazmış; Orduyu tifüs ve sarayın damadı Hafız Hakkı Paşa mahvetti SARIKAMIŞ’TA 90 BİN ŞEHİD Mİ VERDİK? Hayır, şehid sayısı daha düşüktü ve en fazla 40 bin civarındaydı. Sarıkamış muharebelerine katılan 3. Ordu’nun mevcudu Birinci Dünya Savaşı’nın ilk aylarında 118 bin, muharip asker sayısı da 75 bin kadardı. Donarak can vermelerinden sonra Rus birlikleri tarafından defnedilen Türk askerinin sayısı 23 bindi ve o günlerde askeri kırıp geçiren tifüse kurban gidenlerin adedi bu sayıya iláve edildiği takdirde bile, 90 bine ulaşılması yine de mümkün değildi. ‘Allahuekber Dağları’ndaki 90 bin askerimiz, düşmana tek kurşun bile atamadan donup şehid oldular’ şeklindeki söylentilerin gerisinde, 1920’li yılların siyasi düşünceleri vardı.Orduyu tifüs ve sarayın damadı Hafız Hakkı Paşa mahvetti

Anahtar Kelimeler: kurşun atmadan şehit olmuşlardı.
  • Salı 35 ° / 20 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Çarşamba 33 ° / 21 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Perşembe 31 ° / 20 ° Güneşli

Balıkesir

07.07.2020

  • İMSAK 03:49
  • GÜNEŞ 05:41
  • ÖĞLE 13:18
  • İKİNDİ 17:15
  • AKŞAM 20:46
  • YATSI 22:30

105 yıl önce, tek kurşun atmadan şehit olmuşlardı.

Sarıkamış Şehitleri 105 yıl sonra, minnet ve şükranla anıldı.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik anısına yapılan saygı yürüyüşü bugün saat: 10.30 da başladı.

105 yıl önce Enver Paşa komutasındaki Sarıkamış Harekâtı’nda donarak şehit düşen 90 bin asker, bugün  "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" sloganıyla düzenlenen yürüyüş ile anıldı.

Türkiye'nin birçok ilinden ve yurt dışından gelen binlerce vatandaş, sabahın erken saatlerinde, "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" etkinliğine katılmak üzere, Sarıkamış ilçesinin Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi'nde bir araya geldi.

Kars merkez ve Sarıkamış ilçesinden otobüslerle zirveye taşınan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla yaklaşık 2 kilometre yürüyerek toplanma alanına ulaştı.

Buradan yürüyüşe başlayan vatandaşlar yürüyüşlerini Ay Yıldız tören alanında tamamladılar.

Yürüyüşe katılan vatandaşlara Sarıkamış halkı sıcak çay ve lokma ikramında bulundular.

Ayrıca tören alanında kurulan çadırlarda yürüyüşe katılan vatandaşlara Kızılay tarafından pilav ve kavurma ikram edildi.

Yürüyüşe Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türkiye'nin birçok kentinden Sarıkamış’a akın eden her yaştan yaklaşık onbinlerce vatandaş katıldı. Sait Üçkılınç - Sarıkamış